Diyet

Zayıflatan Bitkiler ve Etkileri Nelerdir?

Zayıflatan Bitkiler ve Etkileri Nelerdir? Kilo vermek isteyenler için zayıflatan bitkiler önem arz ediyor. Bizde bu yazımızda kilo vermede etkili olan bitkileri ve etkilerini ele aldık.

Zayıflatan Bitkiler ve Etkileri Nelerdir? Beslenme düzeninize dahil edebileceğiniz çeşitli bitkiler sayesinde daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Peki bu bitkiler neler mi?

Tarçın

Obezite ile mücadele konusunda en etkili bitkilerden biridir. Kilo vermeye yardımcı olur. Bununla beraber metabolizmayı hızlandırma konusunda başarılı bir baharattır. Kötü kolesterolü düşürür ve kan şekerini düzenler. Özellikle de şeker hastaları için tavsiye edilir.

Çemen Otu Tohumu

Zayıflatan bitkiler arasında bir diğeri de çemen otu tohumu oluyor. Çemen otu tohumu özellikle metabolizma hızlandırma konusunda başarılıdır. İnsülin duyarlılığı olanlara tavsiye edilen bir bitkidir. Bir çay kaşığı çemen otu tohumu demlenerek tüketilebilir. Ayrıca öğütülerek smoothie’lere de eklenebilir.

Sarımsak

Sarımsağın yapısında bulunan bileşenleri metabolik bozuklukları önlemeye ve kan şekeri seviyesini normal düzeye getirmeye destek olur. Bununla beraber sarımsak bağışıklık sistemi üzerinde de harikalar yaratır. Yağ birikimini azaltmaya da destek olur.

Hibiskus

Zayıflatan bitkiler arasında yer alan hibiskus, oldukça meşhurdur. Çay şeklinde tüketilen bitki, sağlık üzerinde harikalar yaratır. Bu bitkinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği bilinmektedir. Karın bölgesinde yağlanma olan bireyler için tavsiye edilir.

Yeşil Çay

Antioksidanlar bakımından yoğun olan bu çay, kilo vermek isteyenler için iyi bir seçim olarak öne çıkıyor. Metabolizmayı hızlandıran bu bitki, bölgesel yağlanma şikâyeti olan bireylere de iyi geliyor. Yağ yakımını teşvik etmesine ek olarak iyi kas performansını da mümkün kılıyor.

Karabiber

Yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyen bir baharattır. Düzenli olarak karabiber tüketimi kilo vermeye destek olabilir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini destekleme konusunda da etkisi vardır. Karabiberi yemeklerinize dahil edebilir veya içeceklerle birlikte tüketebilirsiniz.

Zencefil

Zayıflatan bitkiler söz konusu olduğunda bu listede zencefil de yer alır. Metabolizmayı hızlandırma etkisi olmasından dolayı zayıflamaya katkı salar. Yağ hücrelerinin parçalanmasını artırır ve buna ek olarak yağ emilimini engeller. Açlığı bastırma konusunda da etkisinin olduğu söylenmektedir.

Zerdeçal

Güçlü ve faydalı bir diğer bitki ise zerdeçal. İltihapla savaşma ve kötü kolesterolü düşürme hususunda yararı bulunmaktadır. Bu bitkinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği söylenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu