Sağlık

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir

Vücut içerisinde dengeyi kurmakla görevli olan birden çok yapı vardır. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelecek olan birtakım değişimler baş dönmesini ortaya çıkarır. Kişi etrafında yer alan nesneleri hareket ediyor görebilir. Aynı zamanda baş dönmesi yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle çocuk yaşlardan oldukça az rastlanılan bu durum ilerleyen yaşlarda daha fala görülebilir.

Baş Dönmesi
Baş Dönmesi

Baş dönmesinin nedenleri arasında belli başlı hastalıklar vardır. Bunlardan birisi olan kulak hastalıkları kulağın içerisinde yer alan denge sıvısının değişmesi ile birlikte ortaya çıkar ve çok tehlikelidir. Bundan farklı olarak başa alınan darbeler sonucu kişi travmalar yaşar. Buda baş dönmesini ortaya çıkarır.

Baş Dönmesi
Baş Dönmesi

Sinir sistemi içerisinde yer alan bazı hastalıklarda baş dönmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Damar tıkanıklıkları, beyin tümörleri, Parkinson hastalığı gibi hastalıklar dengenin kaybolmasını ve baş dönmesini sağlar.

Farklı Nedenler

Baş dönmesini etkileyebilen birçok farklı nedenle karşılaşabilirsiniz. Bunlar içerisinde hastalıklar olabileceği kendinize iyi bakmadığınız durumlarda da karşılaşabileceğiniz denge bozuklukları yaşayabilirsiniz. Bunların dışında bahsedilen hastalıklar ve beraberinde gelen dâhili hastalıklarda baş dönmesini meydana getirir. Kalp hastalıkları, diyabet, tiroit bezi hastalıklar ve daha birçok farklı hastalık baş dönmesini meydana getirir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kurşuna başvuru yapılmalı, istenilen tedavi sonucunda doktor tarafından önerilen şeyler yapılmalıdır. Sağlıklı kalabilmenin en doğru yolu ancak dikkatli olmaktan geçer.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Baş ağrısı diyip geçmemek lazım. Çok ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Baştan önlem almak her zaman daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu