Moda

Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?  Yüksek topuklu ayakkabılarla rahat etmek istiyorsanız, doğru olanları seçmek önemlidir. Bizde bu yazımızda topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli ele aldık.

Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?  Yüksek topuklu ayakkabılar her kadının gardırobunun olmazsa olmazıdır.  Sizi daha uzun, daha ince ve daha özgüvenli gösterebilirler. Ancak rahatsız ayakkabılar giyiyorsanız, bu gününüzü mahvedebilir.

Peki rahat topuklu ayakkabı seçmenin en iyi yolu nedir? İşte bazı ipuçları:

 

  1. Doğru topuk yüksekliğini seçin

 

  1. Doğru genişliği seçin

 

  1. Doğru malzemeyi seçin

Doğru Topuk Yüksekliği

Doğru topuk yüksekliğini seçmek, rahat ve iyi görünen bir çift ayakkabı bulmak için çok önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabılar tarzınız için harika olabilir, ancak doğru topuk yüksekliğini seçmezseniz rahatsız edici ve hatta sağlığınız için zararlı da olabilirler. İşte en rahat topuklu ayakkabıyı nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçları:

 

  1. Vücut tipinize uygun bir topuk yüksekliği seçin. Topuk çok yüksekse, düşmeden ve yaralanmaya veya ağrıya neden olmadan yürümek zor olabilir. Topuk çok alçaksa, ayakkabılarınızdan istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz. Uzun boylu ve zayıfsanız, yüksek topuklara ihtiyaç oranınız azalır. Ancak kısa boylu iseniz yüksek topuklu ayakkabı alırken mutlaka taban esnekliğini bir kontrol edin.

 

  1. Yaşam tarzınıza uygun bir topuk yüksekliği seçin. Bir ofis işinde bütün gün masa başında oturuyorsanız, işten sonra etrafta dolaşırken yüksek topuklu ayakkabılar çok rahatsız edici olabilir. Gün boyu etkinliklerden ziyade bir kaç saatlik etkinlikler için yüksek topuk tercih edin.

Topuk yüksekliği vücut tipinize ve boyunuza bağlıdır; minyon bir yapıya sahipseniz, yüksek topuklar sizi daha zarif ve aynı zamanda daha uzun gösterebilir. Ortalama veya daha uzun bir boyunuz varsa, yüksek topuklu ayakkabılar günlük kullanım için uygun olmayabilir çünkü ayakta dururken sizi garip veya orantısız gösterebilirler. Her şey orantıyla ilgili!

Doğru Ayakkabı Genişliği

En rahat topuklu ayakkabıyı bulmak için doğru genişliği seçmek çok önemlidir. Dar ayaklı bir kadınsanız, ayaklarınızı daha ince gösterebilecek bir çift sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabı denemek isteyebilirsiniz. Ancak, geniş ayaklara sahipseniz ve sık sık yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, bunun yerine kare veya yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Ayrıca, ayak başparmağınız ile ikinci parmağınız arasında ne kadar boşluk olduğunu da göz önünde bulundurun: eğer birbirine yakınlarsa, gün boyu yürürken ayak parmaklarınızın birbirine sıkışmaması için aralarında hafif bir boşluk olan ayakkabıları tercih edin.

Doğru Malzeme ve Kalite

Doğru malzemeyi seçmek, ayaklarınızın rahat olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Rahatlık arıyorsanız, deri harika bir seçimdir çünkü yumuşaktır ve nefes alabilir, bu da su toplamalarını ve diğer ayak sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Kıyafetinizle harika görünecek bir şey arıyorsanız, rugan veya süeti düşünün. Bu malzemeler parlak ve pürüzsüzdür, bu nedenle her kıyafetle harika görüneceklerdir. Her şeyden önemlisi asla kaliteden ödün vermeyin. Gerekirse sizi daha rahat ettirecek ve sağlığınızı bozmayacak bir ayakkabı için bütçenizi zorlayın.

Ayaklarınıza Özel Bakım Yapın

Yüksek topuklu ayakkabı giymeden önce, giyerken ve giydikten sonra ayaklarınıza özen gösterin. Bunu, gün boyunca belirli aralıklarla ayak parmaklarına ve topuk çevresine nemlendirici sürerek yapabilirsiniz.

Buradan çıkarılacak sonuç, en rahat topuklu ayakkabıların ayağınıza, vücut tipinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olandır diyebiliriz. Ayakkabılarla dolaşmanıza izin veren bir ayakkabı mağazalarından alış veriş yapın. Rahatlığın her zaman stilden daha önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle en sevmediğiniz ama rahat olan bir çift ayakkabı ile şık ama rahatsız olan bir çift ayakkabı arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, ilkini tercih edin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu