Gebelik

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir? Kadınlarda döllenmenin meydana gelmesiyle doğuma kadar olan sürecin sağlıklı olması için bazı adımların takip edilmesi gerekir. Bunlardan birisi de döllenen yumurtanın doğru bir biçimde rahim içerisinde bulunmasıdır.

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir? Sağlıklı bir hamileliğin olması için, döllenmiş yumurta olan uterus rahim içinde endometriyum tabakasına tutunup buraya yerleşmeye başlar. Gelişimini de burada sürdürür. Döllenme yapan yumurta rahim dışında başka bir yere tutunması durumunda, dış gebelik yani ektopik gebelik olarak ortaya çıkar. Meydana gelen dış gebelik normal bir gebe kalma yöntemi olmayıp anne için kötü sonuçlar verebilir. Bu şekilde oluşan gebelik kısa süre içerisinde sonlandırılması gerekir. Çok nadir olarak görülen bu dış gebelik her 50 gebelikten bir tane olarak meydana gelmektedir.

Dış Gebelik Nedir

Döllenme işlemini tamamlayan yumurta, yalnızca uterus içinde sağlıklı olarak büyür ve gelişme gösterir. Dış gebelik nedir, dış gebeliğin belirtileri nelerdir sorusunun cevabı olarak, embriyonun genel olarak fallop tüpleri içinde nadiren de olsa rahim ağzı veya karın içi gibi farklı yerlere yerleşip büyüme gösterir. Yumurtalıkta üretilmiş olan yumurta hücresi, rahime varana kadar izlemiş olduğu yol fallop tüpleri veya diğer yerlerde büyüme gösteren bir embriyoyu tutup koruyacak bir yapıya sahip olmamaktadır. Bundan dolayı embriyo gelişme gösteremez be anne adayı için tehlike arz eder. Dış gebeliğin sonlandırılması gerekir. Aksi taktirde büyüme gösteren embriyo fallop tüplerinde hasar oluşturup üreme yeteneğinin kaybedilmesine ve hatta ölüme kadar neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Belirtileri

Anne adayları dış gebelikte diğer gebelik belirtileri gibi belirtiler yaşasa da Sağlıklı bir gebelik değildir. Dış gebelik belirtileri genel olarak şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

  • Bıçak saplanmasına benzer çok keskin ağrılar
  • Vajinal lekelenme ve kanamaların meydana gelmesi
  • Karının bir tarafında şiddetli ağrıların oluşumu
  • Sindirim sisteminde bozukluk
  • Baş dönmesiyle beraber bayılmalar
  • Kilo kaybının meydana gelmesi
  • Rektal basınç

Düzenli yapılmayan sağlık kontrolleri sonucu gebeliğin dış gebelik olması nedeniyle, gebeliğe son verilmemesi durumunda büyüme yapan embriyo fallop tüplerinde yırtılma yapar. Bunun sonucu olarak karın boşluğuna sızma yapan kan ağrılar karnın pelvis bölgesi ile omuzlarda görülmektedir. Bu durumlarda mutlaka bir hekime danışılması zorunludur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu