Yaşam

HATAY İLİMİZİN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

HATAY İLİMİZİN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

1) KUMBURSİYE: Hatay yöresel lezzetleri arasında başı çeker. Kumbursiye yapmak için 250 gr kuşbaşı haşlanır ve tencerenin içerisine bir kaşık yağ eklendikten sonra kuşbaşı kızdırılır. Bir baş sarımsak ve yarım kilo arpacık soğanı yağda öldürüldükten sonra haşlanmış kuşbaşıya belli oranda sıcak su eklenerek kaynatılır. Tuzlu yoğurt da ilave edildikten sonra bir süre daha kaynatılır. Sos olarak da toz biber ve nane kızdırıldıktan sonra tencerenin üzerinde gezdirilir. Böylece Hatay yöresel lezzeti Kumbursiye sofranızda yerini almaya hazırdır.

KUMBURSİYE
KUMBURSİYE

 

 

 

 

 

2) ORUK: Hatay yöresel lezzetlerinden oruk yapmak için önce iç hazırlamak gerekir. Oruğun içini hazırlarken kıyma ince doğranmış soğanla beraber kavrulduktan sonra maydanoz, ince doğranmış biber, tuz ve kimyon ilave edilir. İç hazırlandıktan sonra bir kilo ıslatılmış köftelik bulgur, biber salçasıyla beraber el kuru kalmayacak şekilde hamur gibi yoğrulur. Hatay’a özel taş dibeğin içinde tahta tokmakla ezilmiş olan et yoğrulan karışıma katılır. Bir avuç kadar un eklendikten sonra hamur kıvamına gelene kadar yoğrulmaya devam edilir. Hamur kıvamına gelen malzeme küçük parçalara ayrıldıktan sonra içi parmakla oyulur. En sonda oyuğun içine hazırlanan iç konur ve üzeri yağlandıktan sonra fırında pişirilir.

ORUK
ORUK

 

 

 

 

 

3) PATLİCAN DOLMASI: Hatay ilimizin en meşhur yöresel lezzetlerinden biri de patlıcan dolmasıdır. Patlıcan dolması yapmak için beş diş sarımsak ve üç tane orta boy soğan ince bir şekilde kıyıldıktan sonra domates ve nane ile beraber yarım kilo kıymanın içine katılır. Daha sonra bu karışım iki kilo oyulmuş patlıcanın içine doldurulur. Patlıcanların açık kalan ağzı domatesle kapatılarak ağzı yukarıya gelecek şekilde tencerenin içerisine dizilir. Tencerenin yarısına su eklendikten sonra yoğun ateşte 25 dakika pişirilir ve 20 dakika civarında da dinlendikten sonra Hatay’ın bu nefis yöresel lezzeti sofranızda yerini alır.

PATLİCAN DOLMASI
PATLİCAN DOLMASI

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu