Yaşam

Ajans Nedir ?

Ajans, küçük yaşlarımın kulağımda kalmış sözcüklerindendir. Büyük babam akşam saatleri yaklaşınca ajans saati geldi açın da dinleyelim derdi. O zaman anlamazdım ne demek istediğini. Büyüdükçe haberlerden bahsettiğini anladım. Pek çok anlamı olan bu sözcüğün anlamlarından ilki haber kuruluşu demekti. Haber toplayan bunları çeşitli kaynaklara ulaştıran firmalara ajans deniyor fakat günümüzse bu sözcük yeni anlamlar yüklenerek içeriği zenginleşmiştir.

Ajansın Katagorileri

Medya sektörünün gelişip art arda kurulan özel televizyon kanalları reklam dünyasını hareketlendirmiş yeni gelir sektörü oluşturmuştur. Bu alanda hizmet eden reklam ajansları kurulmuştur. Bu ajanslarla piyasa daha da hareketlenmiş yeni iş kolları ortaya çıkmıştır. Hem ajans çalışanları hem da ajanslara başvurup iş arayan kişilere yeni iş sahaları doğmuştur ajanslarda.

Özel kanalların getirisi yalnızca reklam sahasında olmamıştır elbette. Kanallar reyting yarışının içinde geride kalmamak için her gün yeni bir dizi film çeker olmuş. Yarışma programları, şov tarzındaki sunumlar ile kanallar programlara sunucular, oyuncular, figüranlar aramaktadır bu da yeni bir ajansın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Cast ajans bu ihtiyacı karşılamak için doğmuştur. Bu tür ajansların temel görevi oyuncu olmak isteyen insanlar ile yapım şirketlerini buluşturup sektöre yeni yüzler kazandırmak olmuştur. Sektörlerdeki gelişmeler yeni kastlar ortaya çıkarmıştır. Bu da cast ajansların yeni birimler oluşturmasını sağlamıştır.

aypi ajans
aypi ajans

Tekstil ve defileler için özellikle eski mankenlerin kurduğu mankenlik ajansları da ajans çeşitlerinin en popülerleri olup mankenlik dünyasına yeni isimler katılmış bu kişiler bu ajanslar tarafından yetiştirilmiştir. Çeşitli organizasyon ve tanıtımlarda da mankenler ve stant mankenleri bu ajanslar tarafından karşılanmıştır. İlgili linkten sizde ajans başvurusu yapabilirsiniz. http://www.aypiajans.com/Ajans-Basvuru-Formu

Ajanslar müşterilerin talepleri doğrultusunda iş kollarını oluşturur. Müşterilerden alınan işin her aşamasında yani hazırlanmasından sunumuna kadar olan tüm takibini yaparken müşteri memnuniyetini temel alırlar. Beklentileri karşılayan ajans bu reklam sektöründe ön plana çıkar.

Ajanslar da çalışma sistemi müşteri odaklı olup ajans çalışanlarının her bir tanesi önemlidir şüphesiz. Bu ekiplerin diyaloglarının güçlü olması gerekir. Birbirinin ne dediğini anlamayan ajans çalışanları başarılı bir ürün sunumu yapamaz. Müşterilerden iş bağlamakla ilgilenen müşteri temsilcisi iken,  o ürünün sunumunda metin yazarı  önemli isimlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu