Yaşam

ERZİNCAN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

ERZİNCAN YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

1) KAHKÜLLÜ PİLAV: Erzincan yöresel lezzetleri arasında yer alan kahküllü pilav yapmak için bir kilo kurutulmuş taze fasulye yumuşayana kadar haşlandıktan sonra süzgeçle suyu süzülür. Daha sonra tencerede eritilmiş tereyağına iki su bardağı suyu süzülmüş pilavlık bulgur eklenir ve üç beş dakika kadar kavrulur. Sonra tencereye haşladığımız fasulye ile beraber tuz ve su katılır ve iyice karıştırılır. Daha sonra az ateşte 20 dakika kadar pişirilir ve yarım saat civarında demlenmeye bırakılır. Artık kahküllü pilav sofranızda yerini almaya hazırdır.

KAHKÜLLÜ PİLAV
KAHKÜLLÜ PİLAV

 

 

 

 

 

 

 

2) ERZİNCAN ÇORBASI: İsmi üzerinde oldu gibi Erzincan yöremize ait bu çorbayı yapmak için 250 gr kıyma, karabiber, tuz ve bir avuç doğranmış maydanozla beraber yoğrulduktan sonra fındık büyüklüğünde yuvarlanır ve üzeri unla kaplanır. Daha sonra iki tane ince kıyılmış soğan bir kaşık yağla beraber öldürülür ve salça, tuz ve su eklenerek kaynatılmaya bırakılır. Kaynadıktan sonra bir paketin dörtte biri oranında erişte ve yuvarlanan köfteler eklenir. Üç diş sarımsakla hazırlanmış olan sarımsaklı yoğurtta eriştiler piştikten sonra eklenir ve ocağın altı kapatılır. Kuru nane ve kırmızıbiberle hazırlanmış olan yağ üzerine gezdirildikten sonra servise hazırdır.

ERZİNCAN ÇORBASI
ERZİNCAN ÇORBASI

 

 

 

 

 

3) Gasefe: Gasefe yapmak için Erzincan bölgesinde yarma diye tabir edilen yarım kilo kayısı kurusu suda iyice temizlenir. Kayısı kuruları yumuşayıncaya kadar tencerede sadece su ile kaynatılmaya devam edilir. Kayısı dinlendirildikten sonra süzülür ve servis tabaklarına konur. Üzerine kızgın tereyağı gezdirildikten sonra iri dövülmüş fındık veya cevizle süslenir.

Gasefe
Gasefe

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu