Yaşam

Dikkat Dağınıklığı Nedir, Önlenebilir Mi?

Dikkat Dağınıklığı Nedir, Önlenebilir Mi? Dikkat dağınıklığı kişinin yapılan eylem karşısında sürekli olarak dikkatinin kaybolmasıdır. Kişi bir konudan diğerine kolayca atlar.

Dikkat Dağınıklığı Nedir, Önlenebilir Mi? Dikkat dağınıklığı aynı zamanda DEHB olarak bilinir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin birlikte yaşanması durumu olarak karşımıza çıkıyor. Dikkatsizlik sorunu yaşayan birey ya da çocuk hiperaktivite saldırganlık özelliklerinin de olması mecburi değildir. Peki önlenebilir mi? Elbette yaşanan dikkat dağınıklığının minimuma çekilmesi için yapılabilecek var. Bu önerilere göre hareket etmeniz durumunda, siz de yaşanan sorunun bir boyutta azalmasını sağlayabilirsiniz.

Odaklanmayı Hatırla

Dikkat dağınıklığının yaşandığı noktada dikkat dağınıklığı nasıl önlenir sorusunun yanıt olarak, ilk olarak odaklanmayı hatırlatmanızı öneriyoruz. Kendinize dikkat dağınıklığının önlenmesi için direkt olarak odaklanmayı hatırlatmanız son derece önemli olacak. Odaklanmayı hatırlamanız durumunda, defalara da olsa direkt olarak yeniden yeniden yapılan işe dönmek bir süre sonra bu sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Bir An Önce İşi Bitirmek

Odak noktanız sürekli olarak işi yapmak dışında, mutlaka dikkat dağınıklığını önlemek adına, bir an önce işi bitirmek şeklinde olmalı. Bu durumda direkt olarak işi bitirmek açısından, kendinizi kontrol etmeye odaklanmanız da son derece önemli olacak. Bir an önce işi bitirmeyi odak noktası haline getirmek, ilerleyen dönemde de daha dikkatli bir şeklide çalışmanız konusunda son derece etkili olacak. Siz de bu sorunu çözmek için birkaç öneri üzerinden hareket edebilirsiniz.

İletişimde Göz Teması

Daha dikkatli bir iletişim olması için mutlaka göz teması kurmak gerekiyor. Göz temasının olması durumunda, siz de daha dikkatli bir şekilde iletişim kurmuş olacaksınız. Aynı zamanda duyduğunuz şeyler de akılda kalıcı bir hal alacak. Dikkat dağınıklığı birçok insanda olduğundan, direkt olarak göz temasının kurulması iletişimin de daha kaliteli bir hl almasını sağlayacak. Göz önünde bulundurun ve siz de iletişimde göz teması ile daha kalıcı bir şekilde iletişim kurun. Hem duyduklarınızı dikkatli dinleyecek hem de unutma ihtimalinizi daha düşük hale getirmiş olacaksınız. Dikkat dağınıklığını önlemenin yolu nedir sorusunun yanıtına göre hareket ederek çözümü kolayca sağlayabilirsiniz. Seçim sizin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu