Yaşam

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Beklenmedik şekilde gerçekleşecek olan kazalar sonucunda özellikle oluşan çay lekesi çıkması zor olan lekelerden biridir.

Şekerli veya şekersiz çay lekesi nasıl çıkar? Merak edenler özellikle farklı yöntemler uygulayarak oluşan yerde lekenin çıkartılmasını sağlayabilirler. Türkiye’de özellikle yoğun olarak tüketilmekte çay dökülmesi durumunda oluşacak olan leke özellikle çıkartılması zorlu olan lekelerden biridir. Çay lekesini çıkartmak için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri çay lekesinin döküldüğü kumaş yada halı gibi farklı seçeneklere göre uygulama yapılması gereklidir.

Çay Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Dökülmesi halinde özellikle oluşacak olan çay lekesi çıkarma yöntemleri için öncelikle durumu anında müdahale edilmesi gerekmektedir. Lekenin iyice kurumadan çıkartılması daha kolaydır. Bu nedenle dökülmesi durumunda özellikle lekenin yayılmasını engellemek için ilk aşamada peçete ya da havlu kağıt ile fazla suyun alınması gerekir. Bu sayede oluşabilecek problemin artması engellenebilir.

Uygulama sırasında mutlaka beyaz bez ya da kağıt havlu kullanılması gerekir. Kullanılacak olan malzemenin beyaz renkte olması önemlidir. Aksi durumda özellikle renkler ve desenler çayın dökülmüş olduğu kumaşa bulaşabilir.

Çıkartma işlemi yapılırken özellikle ilk aşamada kenarlardan başlanması ve kendini daha az yoğun olduğu bölgelerin kolayca temizlenmesini sağlayabilir. Uygulamanın yalnızca yıkanabilir kumaşlara ya da halıları uygulanması gerekir.

Farklı kumaş, koltuk ya da halı gibi ürünlere müdahale etmek isteyenler için karbonat ile çay lekesi çıkarma işlemi yapılabilir. Kumaşa zarar vermeden uygulama yapılabilmesi için özellikle dikkatli olunması gerekir. Uygulama yapılırken kullanılacak olan kumaş ya da kağıt havlunun mutlaka beyaz renkte olması gerekir. Bu sayede oluşabilecek sorunlara karşı önlem alınarak yalnızca beyaz kumaş ya da bez ile leke üzerine uygulama yapılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu