Sağlık

Balık Yemenin İnsan Sağlığı İçin Faydaları

Balık insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin olarak mevsiminde haftada birkaç defa tüketmek son derece sağlıklı ve faydalı olmaktadır.

Kış aylarının fayda anlamında vaz geçilmez besinleri arasında yer alan balık eti sağladığı faydalar bakımından günümüzde birçok besinden daha sağlıklı ve faydalı durumdadır. Özellikle mevsiminde düzenli olarak tüketilen balık insan sağlığına direkt anlamda çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple yaş ve cinsiyet fark etmeksizin haftada birkaç defa balık tüketilmelidir. Özellikle taze balıkların sağladığı fayda çok daha fazla ve etkili olmaktadır.

Balık Etinin Sağladığı Faydalar

Balık eti tüketimi dört tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamıza rağmen yeterli seviyede değildir. Özellikle balığın insan sağlığı için faydaları düşünüldüğünde bu yetersizlik çok daha düşündürücü olmaktadır. Gerçek anlamda sağlığına önem veren kişiler mevsiminde fırsat buldukça taze balık tüketmelidir. Balık etinin sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

  • Balık etinin içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri kan yağlarını düşürerek kalp krizi riskini oldukça aşağılara çekmektedir.
  • Hafta bir balık tüketimi özellikle kızartılmadan tüketilen balıklar Alzheimer riskini oldukça azaltmaktadır. Hafızayı güçlendiren balık tüketimi bu hastalığın en önemli panzehiri durumundadır.
  • Balık ve balık yağı sedef hastalığına iyi gelmekle beraber hem saçların güçlenmesine ve parıldamasına hem de derinin daha parlak ve canlı görünmesine fayda sağlamaktadır.
  • Balık tüketimi kişinin depresyona girmesine engel olmaktadır. Özellikle balık tüketmeyen kişilerde depresyon riski tüketenlere göre çok daha fazla durumdadır.
  • Kemik erimesi konusunda balık en sağlıklı besinlerden biridir. Düzenli balık tüketimi özellikle ilerleyen yaşlarda baş gösteren kemik erimesi hastalığının önüne geçmekte ve kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu