Yaşam

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler

İnsan yaşamında psikoloji bozan birçok etken bulunmaktadır. Psikoloji etkenli unsurlardan birisi de işlevsel amnezi olarak bilinen psikoloji kaynaklı hafıza bozukluğudur. Tıp dünyasında bilinen iki tür psikolojenik amnezi vardır, bunlar genel ve duruma özel olarak ayrılmaktadır. Genel amnezi birkaç saat ve birkaç gün sürerken, duruma özel amnezi ise travma sonrasında birçok önemli hastalığı beraberinde getirmektedir.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler
Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler

Bunlar stres bozukluğu, cinsel istismar, cinayet ve intihara tanık olmak duruma özel amnezi olarak ifade edilmektedir. Genel ve Duruma Özel amnezi ile ilgili geçmişten günümüze birçok film beyaz perdeye yansımıştır. Bu filmlerde genel ve duruma özel amnezi psikolojinin konuları anlatılmak istenmiştir.

Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler
Psikolojik Kaynaklı Amneziyi Konu Alan Filmler

Amnezi Konu Alan Filmler

Bu filmlerden birisi olan Spellbound filmi kadın psikiyatr’ın cinayetle sonuçlanan bir amnezi hastalığını kimliğini saklamaya çalışırken ki mücadelesini yansıtmıştır. Talihsizler Yuvası isimli filmde ise kendini akıl hastanesinde bulan ve oraya nasıl geldiğini hatırlamayan birinin yaşadığı düşünceyi kaleme almıştır.

Özellikle yabancı sinema dünyasında amnezi konusu birçok filme konu olarak insanlara anlatılmaya çalışılmıştır. Bu rahatsızlığı genel tema olarak alan filmler, amnezi hastalığı ile ilgili bilgileri film severlere aktarmışlardır. Genel amnezi günlük işlevleri yerine getirmenize rağmen hafıza ve kişisel kimliklerin kaybedilmesine neden olur. Okuma ve yazma kaybı yaşanabilmektedir. Psikolojik kaynaklı amneziyi konu olan yapıtlardan birisi de Mirage isimli ünlü eserdir. New Yorklu bir adamın amnezyon musterapisi film severlere anlatılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Amnezi hastalığı gerçekten ciddi bir hastalıktır. Psikolojik sorunlarla ortaya çıkan hastalığa neden olan olaylardır. mesela hayatında ciddi şeylere sebep olacak olaylar yaşamıştır ya da tanık olmuştur. Bunlar amneziyi hastalığı oluşturabilecek yeterli sebeplerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu