Dekorasyon

Kumaşlara Dair Bilmeniz Gerekenler

Evimiz içerisinde yer alan eşyalarımızın bazılarında, örtüler mevcuttur. Bu kumaş örtüler ile koltuklarımızın daha uzun ömürlü olmasını amaçlar, mevcut yüzlerinin eskimesinin önüne geçmek isteriz. Bu noktada tercih edeceğimiz örtülerin özelliklerine ve işlevlerine dikkat etmeliyiz. İşlevine uygun olmayan bir örtünün kullanılması, hem koltuğumuza zarar verecek hem de o örtünün boşu boşuna kullanılmasını sağlayacaktır.

Kumaşlara Dair Bilmeniz Gerekenler
Kumaşlara Dair Bilmeniz Gerekenler

Kumaş ve Bilinmesi Gerekenler

Bu noktada çeşitli sınıflandırmalar ile kumaşların özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve tercihlerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Bu sınıflandırmalar, sizlerin işinize yarayanı seçmeniz için oluşturuldu. Gelin bu sınıflandırmayı hep beraber inceleyelim.

Kumaşlara Dair Bilmeniz Gerekenler
Kumaşlara Dair Bilmeniz Gerekenler

İpek bir örtü tercihinizde, kullanım alanınız, perde ve yastıklar olmalıdır. Pamuklu ise esnek bir yapıya sahip olduğundan, çabuk kırışır ve ütü bakımından da son derece zorlayıcıdır. Keten ise, kire dayanıklıdır ve yumuşak bir yapısı vardır. Yünde ise durum daha da farklıdır. Sıcak suyla yıkandığında çekmesi, yüne hassasiyet gösterilmesini gerektirir. Bu sınıflandırmanın dışından bir de kumaş çeşitleri vardır. Bu çeşitlerde de bilmeniz gerekenleri, öğrenerek tercihlerinizi buna göre yapmalısınız.

Sentetik kumaşlar, kolay buruşabilen bir yapıda olmaması nedeni ile tercih edilebilir. Suni kumaşlar ise, yumuşak bir dokuya sahip olup, kolay kolay renk atacak bir yapıya sahip değillerdir. Kumaşlar ile alakalı verdiğimiz bilgiler ile artık tercihlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bilinçli yapacağınız tercihlerle, daha konforlu bir yaşam sizleri bekliyor olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kumaşları evimde kullanmayı seviyorum mesela koltuklarım eskidiyse yeni almak yerine kumaş seçip koltuklarımı ve ya sandalyelerimin üzerinde kullanıyorum kendi zevkime ve tasarıma göre sonuç iyi oluyor. sizlere de tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu