Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

GÜLHANE PARKI

GÜLHANE PARKI

İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan tarihî bir parktır. Gülhane Parkı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı‘nın dış bahçesiydi ve içinde bir koru ve gül bahçelerini barındırırdı. Geçmiş yıllarda gülhane parkı hayvanat bahçesi olarak kullanıyordu son yıllarda hayvanat bahçesi gülhane parkından kaldırılıp doğal bir park haline getirildi. Gülhane Parkı içindeki Has Ahırlar Binası’nda, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi hizmete girmiştir. Bu da parkın önemini daha da arttırmıştır. Parkın Toplam alanı 163 dönüm kadardır.

Parkın ortasından iki yanı ağaçlı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Aynı zamanda burası yazın renkli çiçeklerle kışın ise kurumuş yapraklarla size ayrı bir keyif yaşatır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun sağında ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır. Yıllardır çok kötü ve harap bir şekilde bulunan park 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, eski görkemli günlerini aratmayacak bir duruma getirildi. Parkın hem büyük bir tarihi geçmişi vardır hem de güzelliğiyle büyülü bir yerdir. İstanbula gelince gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. Gülhane parkını gezebilir orda bulunan kafelerde boğaz manzarasını seyredebilir aynı zamanda müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Eğlenceli bir gün geçirmek için Gülhane parkına gelmekte fayda var.

KAPALI ÇARŞI

KAPALI ÇARŞI

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı‘da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmaktadır ve bu dükkanlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000’dir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanlardan biridir. O kadar ilgi çeken ve merak uyandıran bir mekandır ki Batılı yazarlar, seyahatname ve anılarında Kapalıçarşı’ya geniş yer ayırmışlardır. Bu da kapalı çarsının ne kadar değerli olduğunu gösterir. Burada çok değerli Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamuller kumaşlar mücevherler antika eşyalar ve daha fazlasını bulabiliriniz. Ne var ki Geçen yüzyılın sonlarında deprem ve birkaç büyük yangın geçiren Kapalı Çarşı eskisi gibi onarılmışsa da, geçmişteki özellikleri, yozlaşarak değişikliğe uğramıştır. Alışveriş yapmak ve gezmek için doğru yerdesiniz. Mutlaka kapalı çarşıyı ziyaret edin. Bu güzel mekânda bulunun…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu