Yaşam

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? İşte Formülü

Halı temizliği kadınların en hassas olduğu konulardan biridir. Özellikle evlerdeki halılar konusunda kadınlar çok dikkatlidir. Evde bir de küçük bir çocuk varsa halılar sürekli temiz olmak zorundadır.

Küçük çocuklar sürekli halıların üzerinde vakit geçirir. Halı üzerinde oturur, yatar, oyun oynar ya da yemek yer. Her durumda bir şekilde halının üzerinde vaktini geçirir. Bu nedenle de evdeki halıların sürekli temiz olması gerekmektedir.

Evdeki halılar için olduğu kadar dışarıdaki halılarda da temizlik önemlidir. Her gün çok sayıda kişinin kullandığı halıların temiz olmaması özellikle iş yerleri için oldukça büyük bir kayıp durumu yaratabilir.

Halı Lekeleri

Halıda oluşan lekeler için farklı uygulama yöntemleri vardır. Öncelikle halı üzerinde bir leke olduğu zaman lekenin hemen giderilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede kalıcı olmayan lekeler ortaya çıkar. Halı lekeleri uygulama yöntemlerinde de lekenin nedeni oldukça önemlidir.

Halıdaki Kahve Lekesini Çıkarma

Halı üzerinde görmeye alışık olduğumuz lekelerden biri kahve lekesidir. Kahve lekesi üzerinde ılık su ile ıslatılmış bir bez bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu bez lekenin yumuşamasına kolay bir şekilde halıdan çıkmasına yardımcı olur. Ancak leke kurumuş bir kahve lekesi ise bu durumda da lekenin üzerine bez ile müdahale etmeden önce biraz tuz dökmenizde yarar vardır.

Halıdaki Yağ Lekesini Çıkarma

Halıdaki leke çıkarma yöntemleri içerisinde en fazla kullanılan uygulamalardan biridir. Yağ lekesi halılarda sıklıkla karşımıza çıkar. Üstelik en inatçı lekelerden de biridir. Bu leke ile mücadele etmek için öncelikle yağın fazla olan yüzeyinin halıdan alınması gerekir. Bunun için ıslak bir bezle halının yağlı olan yüzeyine temizleyin. Bu işlem sırasında yağı temiz alanlara da dağıtmamanız önem taşır. Faz yağı aldıktan sonra bebek pudrası uygulayın. Daha sonra kolay bir şekilde yağın temizlendiğini görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu