Dekorasyon

Aydınlatma Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Aydınlatma seçerken dikkat edilmesi gerekenler uzun vadede dekorasyon açısından avantaj elde etmenizi sağlar. Kötü yapılan bir aydınlatma görsel olarak ve kullanım açısından ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir. Bu nedenle ne kadar, hangi renk ve nasıl bir aydınlatma olacağına önceden karar verilmelidir. Bunun için de mekânın büyüklüğü gibi konular dikkate alınmalıdır.

Tasarımı Önceden Kafanızda Canlandırın

Aydınlatma seçerken öncelikle kafanızda nasıl bir görüntü istediğinize karar verin. Bunun için birçok yerden araştırma yapabilirsiniz. Seçenek farklılıklarını kendi yaşam alanınıza uyarladığınızda da en iyi sonucu almaya özen göstermeniz gerekmektedir.  Yani tek başına bir aydınlatma sisteminin iyi olması bir şey ifade etmeyebilir. Hangi ortama nasıl kullanılacağı da önemlidir. Örneğin tavanı çok yüksek olan yerlerde aşağı sallanan uzun aydınlatmalar iyi görüntü verebilir.

Yere Göre Seçim Yapın

Mutfak aydınlatması ile salon ya da çalışılan alandaki aydınlatma aynı olmayabilir. Çalışma odasındaki aydınlatmanın daha az yorucu olması beklenir. Salon ve mutfak bölümlerinde de daha çok dekorasyon ve kullanışlılık öne çıkar.

 Renk Uyumuna Özen Gösterin

Mobilyalar, duvar rengi ve aydınlatmaların birlikte uyumlu olması gerekir.  Eğer koyu mavi gibi ortamı dar gösteren bir alan varsa aydınlatma olabildiğince beyaza yakın olmalıdır. Yani sarı ve koyu renkler olmaması önerilir.  Ancak geniş alanlarda aydınlatma yaparken çeşitli renklerden faydalanmak daha kolay olur.

Alan Büyüklüğü ve Aydınlatma Miktarı

Aydınlatma seçerken önemli olan bir nokta ortamda aydınlatma dengesinin olmasıdır.  Yani küçük alanlarda her yerde aydınlatma olması fazlalık nedeniyle gözü yorar. Diğer yandan çok geniş alanda az aydınlatma olması da verimi düşürür.  Bu nedenle geniş ortamda daha fazla sayıda ve karanlık bölümlere de gelecek şekilde aydınlatma olması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu