Sağlık

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Normal menopoz yaş aralığı genel olarak 51 civarında yer almaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar menopoz yaşı 48–49 olarak hesaplanmıştır.

40 yaşın altında yer alan menopoz prematüre menopoz olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de oranı yüzde 1 olarak yer almaktadır. 45 yaş altında yer alan menopoza ise erken menopoz ismi verilmekte Türkiye’de görülme oranı yüzde 5 civarında olmaktadır. Her durumda bayanların tedavi olması gerekmektedir.

Menopoz Şüphesi

En önemli nedenler arasında bayanların altı ay boyunca hiç adet görmemesidir. Bununla beraber üç ay hiç adet görmedikten sonra ateş basması, sinirlilik ya da terleme gibi sorunların da eklendiği konularda yumurtalık fonksiyonları için tetkikler yapılmaktadır. O tetkikler üzerinde yumurtalık fonksiyonlarında yavaşlama görünmesi durumunda menopoz görülebilmektedir.

Bayanların vücudu 50’li yaşlara kadar yumurtalık bölgelerinin salgıladığı östrojen hormonuna ihtiyaç duymaktadır. Erken menopoz dönemine girecek olan bayanlarda östrojen eksikliğine bağlı şekilde kendisini göstermektedir.

Tedavide İzlenen Yollar

Tedavilerde temel amaçlardan bir tanesi bayanların 50 yaşına kadar ihtiyaç duyabileceği hormonları yerine koymaktır. Genel olarak 40 yaş altında yer alan menopoza girecek olan bayanlar östrojen eksikliği sebebiyle sağlık konusunda da risk altında olmalarından dolayı bu yerine koyma tedavisi son derece önemlidir. Bu durum menopoz tedavisi olarak isimlendirilmektedir. Bu zamanlarda dışardan verilecek olan ilaçlar vücudun zaten ihtiyacı olan hormonları yerine koymak için kullanılır.

Op.Dr. Tülay Akçay Cevabı:

Hasta 40 yaşın altında ve kesin olarak menapoza girdiği tesbit edildiyse, erkenoz nedeniyle erken başlayabilecek menapoz yan etkilerine karşı hastaya hormon içeren ilaçlarla yerine koyma tedavisi yapılır. Bu tedaviye başlamadan önce hastanın meme muayenesi, mamografi ve meme ultrasonu, rutin kan ve idrar tetkikleri yapılmalıdır. Verilecek hormon yerine koyma tedavisi kullanmasında sakınca yoksa yıllık taramaları yapılarak 3-5 yıl bu tedaviyi kullanması önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu