Sağlık

Akıntı ve Kaşıntının Sebebi Ne Olabilir?

Vajina kaşıntısı genel olarak enfeksiyonlar ya da menopoz sebebiyle ortaya çıkan rahatsız edici ve bazen ağrılı şekilde geçebilen bir problemdir.

Vajina kaşıntısı günümüzde farklı sağlık problemlerine işaret edebilmektedir. Vajina kaşıntısı genel olarak alerjik ve kimyasal maddeler kullanımı nedeniyle de görülebilmektedir. Vajina kaşıntısı probleminin çok nedeni yer almaktadır. Bazı cilt problemleri ya da cinsel yolla bulaşmış olan hastalıkların bir nedeni olarakta ortaya çıkmaktadır. Nadir konularda, stres ya da vulva kanser sebebiyle vajinal kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Vajinal kaşıntı genel olarak endişe kaynağı olarak yer almamaktadır. Bununla beraber, kaşıntı şiddetli ya da altta yatan bir durumunuz olduğundan şüphelenmeniz durumunda doktorunuza ya da jinekoloğunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz muayene ya da test yoluyla vajinal kaşınma nedeni ortaya çıkabilir. Ayrıca bu rahatsızlık konusunda da uygun tedavileri önerilir.

Vajina Kaşıntının Sebepleri

Vajina bölgesinin tahriş edici kimyasallar kullanılarak maruz bırakılması vajinal kaşıntıya sebep olabilir. Bu tahriş edici ürünler, vajinayı da içerecek olan vücudun farklı bölgelerinde kaşıntılı bir döküntü ortaya çıkaran bir alerjik reaksiyonu tetikleyecektir.

  • Sabun
  • Vajina üzerinde kullanılan spreyler
  • Vajina üzerinde kullanılan kremler
  • Vajina üzerinde kullanılan merhemler
  • Deterjanlar
  • Tuvalet kağıtları

Cilt Problemleri

Egzama ve sedef problemleri gibi bazı deri problemleri, genital alan üzerinde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Atopik dermatit adıyla bilinen egzama, astımlı ya da alerjisi bulunan insanlarda görülen bir döküntü olarak yer almaktadır. Döküntü kızarık ya dapürüzlü bir doku ile egzamalı bazı kadınlarda vajina üzerine yayılabilmektedir. Genel olarak kafa derisi ve derzlerinde oluşan pullu ya da kırmızı lekelere neden olan bir problemdir.

Op.Dr. Seval Taşdemir Cevabı:

Bu akıntı ve koku enfeksiyon-iltihap belirtisidir. Mutlaka doktor muayenesine gitmelisiniz. Mantar veya bakteriyel enfeksiyon olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu