Diyet

Akdeniz Diyeti Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Diyeti Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Son yıllarda oldukça popüler bir diyet olan Akdeniz diyeti, tüm dünyada en faydalı diyetlerin başında geliyor. İşte Akdeniz diyeti hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Akdeniz Diyeti Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Akdeniz diyeti kalp krizi, şeker hastalığı ve kanser riskini azaltıyor, kilo vermeyi sağlıyor. Sebze ve meyveler, bitkisel yağlar, balık ve kuruyemişlerin tüketildiği bu diyet, vücuttaki iltihaplanmayı azaltıyor, kan damarlarını güçlendiriyor, diyabete karşı koruyucu bir rol üstleniyor. Aynı zamanda bu diyet insanın zihinsel açıdan da güçlenmesini sağlıyor.

Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Diyet?

Akdeniz diyeti, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların beslenme biçimlerine göre düzenlenmiş bir diyet. Bu diyette özellikle saf zeytinyağı, meyve ve sebzeler, kuruyemişler, baklagiller, kepekli tahıllar ve balık tüketiliyor. Akdeniz diyetinde mümkün olduğunca taze sebze ve meyve tüketimine önem verilir. Mevsiminde tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler, bu diyetin temelini oluşturur. Akdeniz diyeti, kuralları olan bir diyet değildir. Bu diyette kalori hesaplaması da yapılmaz.

Akdeniz Diyeti Neden Sağlıklı?

Akdeniz diyetinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Akdeniz diyetinin başlıca faydaları ise şunlardır:

  • Kalp sağlığını korur.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Beyni güçlendirir.

Kalp Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetinin kalp sağlığını koruduğunu kanıtlıyor. Araştırmalara göre, Akdeniz diyeti uygulayan kişilerde kalp krizi veya felç geçirme riski büyük ölçüde azalıyor.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Araştırmalarda Akdeniz diyetinin kilo vermeyi kolaylaştırdığı görülmüştür. Akdeniz diyetinin kilo vermeyi kolaylaştırmasının en büyük sebebi ise bu diyetin antioksidanlar açısından zengin olması ve vücuttaki iltihabı yok etmesidir.

Beyni Güçlendirir

Akdeniz diyeti kilo vermeyi kolaylaştırmasının ve kalbi korumasının yanı sıra zihinsel açıdan da insana faydalı olan bir diyet. Yapılan araştırmalarda Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin daha iyi bir hafızaya sahip oldukları, zihinsel becerilerinin geliştiği görülmüştür. Aynı zamanda bu diyetin Alzheimer riskini azalttığına dair bazı bulgular da vardır. Akdeniz diyeti ile ilgili yapılan birçok araştırmada bu diyetin beyni güçlendirdiği ve insanda beyni en az 5 yıl gençleştirdiği kanıtlanmıştır.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyetinin önceden belirlenmiş kuralları yoktur. Bu diyeti uygulamak istiyorsanız tek yapmanız gereken işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca az tüketmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, düzenli olarak balık, yoğurt, kuruyemiş, zeytinyağı ve faydalı tohumlar tüketmektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu