Anne-bebek

Bebek Cilt Bakımı Konusunda Yer Alan Detaylar

Bebek Cilt Bakımı Konusunda Yer Alan Detaylar Nelerdir? Bebekler, son derece hassas bir cilde sahip bulunmaktadır. Mükemmel bir bebek görünümü verse de, ciltleri aynı şeyi ifade etmemektedir.

Bebek Cilt Bakımı Konusunda Yer Alan Detaylar Nelerdir? Bebek, tüm organları ve yönleri ile sürekli gelişim gösteren bir yapıya sahip bulunmaktadır. Nasıl organları sürekli gelişim gösteriyorsa, bebeklerin ciltleri de aynı şekilde gelişime tabii olmaktadır. Yaşamın döngüsüne ayak uydurmaya çalışan bebeğin metabolizması, giderek olgunlaşma göstermeye başlamaktadır. Başta sindirim sistemi olmak üzere, tüm metabolizma her geçen gün değişim geçirmektedir.

En Hassas Cilt Dönemi

İnsan yaşamında bebeklik evresi, en hassas yapıya sahip olunduğu dönemi işaret etmektedir. Bu dönemde bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapısallık içermektedir. Bebeklerin ciltlerinde zamanla çok kolay bir şekilde döküntü ve pişik oluşabilmektedir. Özellikle annelerin bebeklerinin altını aldıklarında, idrardan yahut ta yaptığı kakadan dolayı kolaylıkla pişik oluştuğunu gözlemlemektedir. Bunun için pudra gibi pişiği yok edici tedbirler alınmaktadır.

Bebek cildinin en çok sorun yaşadığı bölge, bez bölgesi olarak gösterilmektedir. Zira bu bölgede sürekli olarak kızarıklık görüldüğünde, bunun pişik olduğu tanısı konulmaktadır. Beze bağlı oluşan pişiğin tedavisi de, hemen gerçekleşebilmektedir. Islak bezin bez bölgesi üstünde etkili olmasından dolayı cildin tahriş olması, pişik gibi cilt sorunlarına neden olmaktadır. Bundan dolayı bebeğin ıslak bezinin hemen değiştirilmesi, cilt sorununun önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Ayrıca bebeğin cildine uygun ve zararlı maddeler içermeyen cilt temizleme ürünleri kullanmak, cilt üstündeki tahrişi yok etmeye yaramaktadır. Su ya da pamuklu mendiller kullanarak bölgenin temizlenmesi ve çinko içerikli pişik kreminin kullanılması sorunun önüne geçmektedir.

Bebek Cildinde Görülen Sivilce

Bebeklerin ciltlerinde zaman zaman sivilcelerin çıktığı görülmektedir. Özellikle iki dönem, sivilceli olarak tespit edilmektedir. Birisi ergenlik olan sivilce döneminin ikincisi yeni doğan bebekte görülmektedir. Döküntüler bu dönemde normal olarak karşılanmaktadır. Geçmesi adına herhangi bir ürünün kullanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu dönemde özellikle ciltte görülen pullanma ön plana çıkmaktadır. Zira bebeğin cildinin bazı bölgeleri üstünde aşırı yağlanmadan dolayı pullanma gibi cilt sorunları görülebilmektedir. Bu durumda bebeğin banyo yapılmadan yarım saat öncesinde, zeytinyağı gibi doğal sıvı yağ ile pullanma görülen bölge iyice ovalanmalıdır. Sonrasında şampuanla yıkanan bölge, tarak ile tarandığında pullanmanın yok olduğu bir müddet sonra görülmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu