Dekorasyon

Kare Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Kare Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır? Salon, evin en can alıcı yaşam alanlarından birini oluşturmaktadır. Özellikle ansızın gelecek misafirler için hazırlanan salon, çok yönlü kullanım içermektedir.

Kare Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır? Günümüzde imkânların el vermemesi neticesinde misafir odası ve yemek odasının ayrı ve bağımsız olarak değerlendirilmesi pek mümkün görülmemektedir. Yaşam şartları itibarı ile insanlar genellikle hem misafir hem de yemek odasını salon ile bütünleştirmek zorunda kalmaktadır. Salonların bir köşesi misafirler için oturma grubu olarak döşenirken, diğer köşesinde yemek takımı ile bir hava oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Titiz Bir Çalışmanın Eseri Ortaya Çıkan Salon Havası

Salonlar içerisinde yapılacak düzenlemelerde son derece titiz davranılması gerekmektedir. Titiz davranılması gereken alanların başında yer alan salon üstünde gerçekleştirilecek düzenlemeler, evin tüm yaşam alanlarını doğrudan etkilemektedir. Salondaki tercih edilen geometrik şekil de dekorasyon üstünde önemli etkiye sahip bulunmaktadır. Kare şeklinde olan salonların genel dokusuna uygun dekorasyonun hayata geçirilmesi, dikdörtgen şeklindeki salonlara göre daha zorlu görülmektedir.

Günümüzdeki insanların yaşam şartları itibarı ile salonlarda;

  • Oturma grubu,
  • Yemek odası,
  • Okuma köşesi,
  • Televizyon ünitesi,
  • Vitrin,
  • Konsol gibi mobilya gurupları ve parçaları yer alabilmektedir. Kare geometrik şekline sahip olan salonlar için yaşam alanında kullanımı esas olarak bu mobilyaların kullanılması ve yerleştirilmesi, dekorasyon için oldukça önemli ve zahmetli bir durum teşkil etmektedir. Salon içerisinde kullanılması düşünülen araçların ve mobilya gruplarının, kare geometrik şekline sahip salon içerisindeki yerleşim alanlarının belirlenmesi oldukça büyük önem arz etmektedir.

Kişisel tercihe ve yaşam tarzına göre belirlenecek olan vitrin yahut da konsol gibi mobilya parçaları, pencerelerin karşısına denk gelen duvarların önünde konuşlandırılması gerekmektedir. Oturma grubu yahut da okuma mobilya parçaları gibi büyük ebatlardaki mobilyaların, giriş alanında yer alması ve ışığı arkadan yahut da yanlardan alacak şekilde konumlandırılması, kare salon dekorasyonu için önem arz eden konuların başında gelmektedir.

Kare salon içerisine yerleştirilecek olan televizyon ve ses ekipmanının, oturma grubunun hemen karşısında yer alması özellikle tavsiye edilmektedir. Yemek masası ve grubu, girişe bir miktar uzak olarak konuşlandırılmak zorundadır. Bu konumlandırma, insanların yaşam tarzına göre şekillene bildiği gibi kullanım esasına göre de şekillene bilmektedir. Tüm eşyaların pencere kenarlarına yerleştirilmesi, salonu hem kasvetli hem de karanlık bir hale büründürecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu