Güzellik

Bahar Aylarında Dökülen Saç Tellerine Karşı Önlemler

Bahar Aylarında Dökülen Saç Tellerine Karşı Önlemler! Bahar ayları geldiğinde tıpkı doğa gibi insan bedeni de kış uykusundan uyanmaktadır. Bu anlamda yeni koşullara uyum sağlamak için çaba sarf etmektedir.

Bahar Aylarında Dökülen Saç Tellerine Karşı Önlemler! İnsanın görünümünü ve güzelliğini etkileyen saç telleri, bu duruma karşı kendini korumaya çalışmaktadır. İnsan bedenindeki bütün sistemlerde olduğu gibi saç telleri de çevresel faktörlerin tesirine girmektedir. Kışın soğuk yapısından bahar mevsimine, bahar mevsiminden de yaz mevsiminin sıcak yapısına geçişlerde tüm uzuvlar gibi saç telleri de etkilenmektedir.

Mevsimsel Koşulların Bakım ve Güzellik Üstüne Etkisi

Mevsimler arası geçiş yaşayan insanlar, koşulların değişmesi ile saçlarında da dökülmeler meydana gelmektedir. Kış mevsiminden bahar mevsimine, bahar mevsiminden de kış mevsimine geçişlerde sorunlar yaşayan insanlar, İkisi büyük ikisi de küçük olmak üzere saç telleri üstünde dört mevsimin birbirlerine geçiş dönemlerinde saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu dönemlerde saç tellerinin yoğun olarak dökülmesinin sebebi, kış mevsimi boyunca zayıflayan ve yıpranan saç telleri, güneş ışığından da mahrum kalmaktadır.

Özellikle vitamin ve mineral açısından yoksun kalan deri, baharın gelmesi ile birlikte zayıflayan tellerden kurtulmak istemektedir. Verdiği güçlü reaksiyon sayesinde saç tellerinde dökülmeler görülmektedir. Aslında saç telleri sene boyunca düzenli bir şekilde dökülme yaşamaktadır. Havaların ısınması ile bu ritim hızlanmaktadır. Anagen faz olarak adlandırılan büyüme fazının daha kısa olduğu dönemlerde saç telleri, eskisine nazaran yüksek sayılarda uyku fazına geçme eğilimi göstermektedir. Bu dönemlerde saç tellerine gerekli özen ve bakım yapılmaz ise zararlı görülen gelişmeler hastalığa da dönebilmektedir.

Güzellik İçin Bakım Şartı

Her saç bakım istemektedir. Mevsimsel geçişlerde sorun yaşayanlar için bu daha da zorunlu hale gelmektedir. İnsan güzelliğini yansıtan en temel yapı taşı olan saç telleri, yağ bakım kürleri ile haftalık bakımlarının yapılması sayesinde düzelip düzene girebilmektedir. Haftalık olarak gerçekleştirilen bakımlar, saç dostu yağların besleyici özellikleri sayesinde saç tellerinin kaybını azaltmaktadır. Saç tellerinin ciddi anlamda dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan insanlar için özellikle kan testi yaptırmaları önerilmektedir. Bu sayede, saç için gerekli olan vitamin ve mineraller ile hormon ve enzimlerin düzenli aralıklarla takip edilmesi sağlanmalıdır. Eksik olan vitamin ve minerallerin takviyesi ile saç tellerinin dökülmesi önlene bilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu