Burçlar

Astroloji ve Bilimsel Gerçekler Hakkında Merak Edilenler!

Astroloji ve Bilimsel Gerçekler Hakkında Merak Edilenler! Bugünün dünyasında astronomi, bütün dünya başta olmak üzere üniversiteler ve eğitim kurumlarında ders olarak okutulmaktadır. Ancak astroloji için böyle bir durum söz konusu olmaktadır. Aslında astroloji, bilim insanları tarafından bir bilimsel disiplin olarak ta görülmemektedir. Bundan dolaylı da bilimsel faaliyetler kapsama alanında astroloji yer almamaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç ise, astrolojinin bir bilim dalı olmadığı yönünde bilim insanlarının görüş birliği içinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Astroloji ve Bilimsel Gerçekler Hakkında Merak Edilenler! Arizona Üniversitesi Ordinaryüs Profesörlerinden Lawrence E. Jerome, kendisi ile beraber iki arkadaşının da katılımı ile Astroloji karşıtı meşhur bildiriyi hazırlamışlardır. Sonrasında Nobel ödülü almış yüz doksan iki bilim insanının bildiri imzalamalarını da sağlamışlardır. Astronomiden ekonomiye ve tıbba, kimyadan biyolojiye ödül almış bilim insanları, astrolojinin ilim dalı olmadığına dair görüş bildirmiştir. Gerçeği ortaya koymak için de bilimsel testler ve deneyler yapmışlardır. Çıkardıkları sonuç, sıradan insanların görüşleri ile astrologların tahminlerinin uydurma değerlendirmelerden pek farkı olmadığını ortaya koymuşlardır.

Takım Yıldızlarının Gökyüzündeki Konumları

İnsanlar gökyüzüne baktıkları zaman, çok az hareket ettiği gözlemlenmesi sebebi ile yıldızlar, gök küre içerisinde konumlarını uzun bir müddet korumaktadırlar. Ayrıca, ilginç şekiller de oluşturmaktadırlar. Gökyüzüne bakıldığında grup halinde görülen yıldız topluluğuna, takımyıldızı denilmektedir. Son haliyle takımyıldızlarının sınırları, 1925 senesinde Uluslararası Astronomi Birliğince tespit edilmiştir.

Dünya güneş etrafındaki dönüşünü bir yılda tamamlamaktadır. Merkezinde dünya olan bir yörünge üzerinde dairesel hareketle, dönüş sağlanmaktadır. Yörüngenin içerisinde bulunduğu düzleme, tutulma düzlemi yani ekliptik düzlem denilmektedir. Güneş, yıl boyunca bu düzlemi ve bölgeyi taramaktadır. Taradığı bölgeye, burçlar yani Zodyak kuşağı denilmektedir. Kuşakta yer alan takımyıldızlarına da Burç yani iyi Zodyak takım yıldızı denilmektedir. Burçların gerçek sayısı on üçtür. On üçüncü burç olarak adı geçen yılancı takımyıldızı, akrep takımyıldızı içerisine dahil edilmesi nedeniyle burç sayısı on ikiye indirgenmiştir.

Burçlar kuşağı içerisindeki görünen hareketini güneş, bir senede tamamlamaktadır. Güneşin ise her ay takriben bir takım yıldızının içinden geçmesi söz konusu olmaktadır. Takımyıldızlarının ise gökyüzündeki kapladıkları alanın farklı büyüklüklerde olmasından dolayı, güneşi görme süreleri de farklılık oluşturmaktadır. Bu süre bazı takımyıldızları için bir aydan çok daha kısa bazıları için de çok daha uzun sürmektedir. Bu da astrolojik değerlendirmelerin ilmi olarak yanlış içinde olduğunu göstermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu