Teknoloji

Dünya Dışı Yaşam Arayışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya Dışı Yaşam Arayışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler! İnsanlar tarih boyunca, yukarılarda bir yerlerde başkaları da var mı diye soru sormaktadır. Aynı zamanda araştırmaktadır. Ayrıca bilim insanları da bu sorunun cevabını verebilmek için uğraşmaktadır.

Dünya Dışı Yaşam Arayışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Bu uğurda birçok astronomik buluş da gerçekleşmiştir. Atılan çılgın teorilerin yanında, gezegenlerle alakalı bazı teorileri ise kanıtlanmıştır. Yapılan bunca araştırmaya rağmen, hala dünya dışında olası bir yaşama dair en ufak bir emare de bulunamamaktadır.

Galileo Galilei

İnsanlar, 17. yüzyılda uzayda yaşam arayışına başlamıştır. 17 yüzyılda Galilei tarafından yapılan teleskop sayesinde gökyüzündeki en uzak noktaların dahi incelenmesi sağlamaktadır. Teleskobunun sağladığı görüntüler ile ay üstünde görülen karanlık noktalar, büyük okyanuslar olarak düşünülmekteydi. O zamanlar bu karanlık noktalara, denizler manasına gelen Latince maria ismi verilmişti. Bugün bu noktaların bazalt içerikli koyu renkli düzlükler olduğu ortaya çıkmıştır.

Marslılar

Bir Astronom olan William Herschel, 19. Yüzyıl içerisinde kızıl gezen olarak adlandırılan Mars içerisinde yaşayan marslıların, ortalama bir insan boyundan daha uzun olduğunu düşünmekteydi. Herschel, Galilei tarafından ortaya çıkarılan teleskoptan daha güçlü bir teleskop ile kızıl gezegen marsın, hem büyüklüğünü hem mevsimlerini hem de günlerinin uzunluğunu hesaplamıştır. Ayrıca marsın dünyadan çok daha küçük olduğunu açıklamıştı. Bundan dolayı da, marsta yerçekimi daha az olması gerekmekteydi. Bu durum da, marsta yaşayan canlıların insanlardan daha uzun olacağı anlamı taşımaktaydı.

Uzaylı Zekası

Uzayda bulunan gezegenlerden Satürn, içinde yaşayanların zeka seviyeleri hakkında görüşlere sahne olmaktaydı. Bu da, dünya dışı yaşamın arayışına dair çılgın teorilerden biri olmuştur. Immanuel Kant, ünlü bir filozoftur. Dünya dışında yaşamlarını sürdüren canlılarla alakalı ilginç bir tespit yapmaktadır. Kendisine göre dünya dışında yaşayan canlıların zeka seviyesi, yaşamlarını sürdürdükleri gezegenin güneşle olan mesafesi ile doğru orantılı idi. Bu ilginç teoriye göre Satürn gezegeni sakinleri, evrenin en zekilerini oluşturmaktadır.

Uydularda Yaşam

Geçmiş yıllarda dünya dışındaki olası yaşam arayışlarındaki ileri sürülen bir fikirler de, dünyaya en yakın gezegenlerin yaşama müsait olduğu düşünülmekteydi. Bir süre sonra ise, Jüpiter’in yörüngesinde yer alan ve dönen Europa ve Satürn’ün gezegeninin uydusu olan Enceladus da incelenmeye başlandı. İncelemeler sonunda, bu iki uydu içerisinde kalın bir buz tabakasının olduğu ve buz tabakasının altında da su bulunduğu açıklandı. Buzun altındaki suyun da donmasını engelleyen bir ısının var olacağı düşünülmektedir. Bu ısı da, uydu çekirdeğinden üretildiği düşünülen hidrotermal yarıklar olduğu iddia edilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu