Eğitim & Kurs

Çocuk Gelişiminde Dikkate Değer Durumlar Nelerdir?

Çocuk Gelişiminde Dikkate Değer Durumlar Nelerdir? Anne babaların çocuğun gelişimine dair özellikle dikkat etmesi gereken en önemli adım, çocuğun arkadaşları ile beraber olmasını sağlamaktır.

Çocuk Gelişiminde Dikkate Değer Durumlar Nelerdir? Çocuk, aile içerisinde kendini rahatlıkla ifade edebilmeli, ayrıca ifade edilebileceği ortamlar da aile tarafından oluşturulmalıdır. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, ebeveynler çocuklarına değer vermeli ve onları dinlemelidir. Dileme işlemini de, onlara değer verdiğinin bir göstergesi olarak bunu, karşısına alıp ya da oturup yapmalıdır.

İnsan metabolizması için ne kadar önemli ve değerli ise, çocuk için de önemli ve değerli olan dengeli beslenme ile sağlık, son derece dikkat edilmesi gereken konulardandır. Çocuktur ama onun da duyguları vardır. Çocuğun duygularına hem cevap vermeli hem de dikkate alınmalıdır. Duygusal yönden çocuk, takviye edilmelidir. Çocuk, anne ve babasından sevgisini görmek istemektedir. Bunun için de, çocuğa hem sıcak davranılmalı hem de yakın ilgi gösterilmelidir. Çocuğa karşı yapılması gereken davranışlar, bunlarla sınırlı değildir. Çocuk, ayrı bir bireydir ve kişiliktir. Ebeveynler, çocuğun kişilik ve birey olmasını ise asla unutmamalıdır. Çocuk, sadece fiziki ihtiyaçları karşılanması gereken bir nesne olarak ta görülmemelidir. Çocuğun sosyal ve duygusal ihtiyaçları ihmal edilmemelidir. Çocuk, fiziksel gelişiminin yanında, hem sosyal hem de duygusal olarak ta gelişmelidir. Bunların birbiriyle bağlantılı olduğunu ebeveynler unutmamalıdır.

Çocuk Gelişiminde Eğitimin Amacı

Çocuk gelişiminde eğitimin genel amacı, çocuğun, gençlik kuşağına doğru fiziksel olarak yöneldiği yaşlıların, yetenekleri doğrultusunda da ilerlemesini sağlamak ve yetişmesine katkı sunmaktır. İnsan, hem biyolojik hem psikolojik hem sosyal hem de kültürel bir varlıktır. Bu duruma biyopsiko sosyokültürel model de denilmektedir. Böyle bir varlığın da, çocukluktan itibaren tüm bu açılardan yardıma ihtiyacı bulunmaktadır. Ve bu katkılar verilmelidir.

Çocuğun eğitimi, sadece eğitim kurumlarının verdiği bir iş olarak değerlendirilmemelidir. Başta aile olmak üzere, anne baba ve bütün yetişkin bireylerin, çocuğun eğitimi noktasında aydınlatılması önem kazanmaktadır. Bunların dışında ebeveynlerin, gerektiğinde psikolojik yardımda alabilmeleri adına ya okullar yahut ta çalışma guruplarına da ihtiyaçları bulunmaktadır. Çocuk eğitimi aşamalarında, anne baba ile eğitimcilerin, en çok ilgilenmeleri gereken konularından biri, hiç kuşkusuz ki çocuğun okuldaki başarı durumudur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu