Sağlık

Vajina Akıntısı Neden Kahverengi veya Sarı Olur?

Vajina Akıntısı Neden Kahverengi veya Sarı Olur? Vajina akıntısı her kadında farklı olabiliyor. Peki, vajina akıntısı rengi tam olarak ne ifade ediyor? İşte yanıtı…

Vajina Akıntısı Neden Kahverengi veya Sarı Olur? Vajina akıntısı kadınlarda doğal olarak gözlemlenir. Ancak renginin farklı bir renk olması durumunda bir hastalığın habercisi olabilir. Görülen sarı renkte vajina akıntısı kahve rengi akıntı gibi pek çok değişken var. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda, renge göre hareket edip duruma göre mutlaka doktora gitmek gerekir.

Kahverengi Vajina Akıntısı

Vajinada görülen akıntı türünden biri kahverengi vajina akıntısı oluyor. Bu renk bazen adetin birkaç gün öncesinde gelir. Adet aslında bu kahve tonundaki akıntı ile başlar. Bazen de adet bitimine doğru kahve rengi akıntılar olur. Bu akıntılar endişe duymamanız gereken akıntılardır. Bunun için doktor önerisine ya da tedavisine gerek olmaz. Düzenli bir şekilde adet döneminde olabilir. Sizin dikkat etmeniz gereken bu dönemde mutlaka hijyen anlamında en iyi şekilde çözüm üretmek. Bunu sağlamanız durumunda sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda yumurtlamanı belirtisi olarak da düşünebilirsiniz. Hamilelik döneminde de kahve rengi akıntılar söz konusu olabilir. Çoğu zaman büyük bir sorun yoktur ancak genel olarak anne adaylarının doktoru ile görüşmesini öneriyoruz.

Sarı Vajina Akıntısı

Sarı vajina akıntısı, pembeye dönmüş olan renk de aynı zamanda yumurtlama belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu durum da tehlike değildir. Bunun için sarı vajina akıntısı olması durumunda temizliğe dikkat etmek yeterlidir. Vajinanın enfeksiyon kapmasını önlemek açısından bu dönemlerde mutlaka pamuklu çamaşır kullanmak ve mutlaka kirlenmesi durumunda değişimi sağlamak son derece önemlidir. Göz önünde bulundurarak doğal bir akıntı olduğunu unutmamanız önerilir.

Kalın Vajina Akıntısı

Rengi dışında dikkat etmeniz gereken aslında tamamen vajina akıntısının kalınlığı oluyor. Peynir kıvamında olması durumunda hastalık belirtisi olabiliyor. Bu durumda herhangi bir şey yapmadan, temizliğe özen göstererek doktor desteği almak son derece önemlidir. Kalın vajina akıntısı olması durumunda, rengi de önemli olabilir. Genel olarak beyaz ve peynir kıvamında olması durumunda doktora görünmek en doğrusu olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu