Anne-bebek

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri nelerdir? Zamanla televizyon, bir çocuğun hayatının vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Peki televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri nelerdir? Televizyonun çocuklar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Hızlı hareket eden görüntüler beyin bağlantılarını etkiler. Çocuk çizgi filmi izlerken, değişen her ekran görüntüsünde refleks olarak gözlerini kırpıştırır. Her değişen ekran görüntüsü ile göz kırpma hızı, dolayısıyla dikkat 1 saniyeye düşebilir. Hızlı görüntülere bakmaya konsantre olan bir çocuk, daha sessiz uyaranlar karşısında odaklanmada sorun yaşayabilir. Bu nedenle çocuk günlük hayatında tek bir noktaya odaklanamaz ve bir konudan diğerine atlar. Sonuç olarak, bakımın sürekliliği kaybolur. Aynı zamanda göz sağlığını bozduğu ve hareketsizliğe neden olduğu için fiziksel gelişimi olumsuz etkiler.

Çocuğu Televizyondan Bıraktırmak

Günün çocuğunu kovalayarak geçiren yorgun anne babalar, sürekli olarak çocuğun eğlenebileceği ve kendine biraz zaman ayırabileceği bir aktivite bulmaya çalışır. Bu aktivite genellikle aile kurtarıcı çizgi filmler, tabletteki videolar. Çoğu ebeveyn, bir çocuğu bir çizgi filme teslim etmenin kendileri için bir zaman çerçevesi oluşturduğunu düşünür. Aynı zamanda yemek yeme ve uyku sorunu yaşayan ebeveynlerin ilk başvurduğu yöntem çizgi film ve tabletlerdeki videolar. Çocuğu televizyona/tablete daldırarak beslemek en sık yapılan hatalardan biridir. Yemek yerken televizyona veya tablete konsantre olan çocuk ne yediğinin veya ne kadar yediğinin farkında değildir. Baktığı şeye dikkat eden çocukta tat alma duyusu kaybolur, doygunluk hissi kaybolur. Bu, önümüzdeki yıllarda obezite riskinizi artırabilir.

Çocuğunuzu hiçbir şeye tutunmadan yemeye alıştırmak için 1 hafta boyunca en sevdiği yemeği pişirerek başlayabilirsiniz. Aynı zamanda küçük porsiyonları büyük bir tabakta servis etmek çocuğu korkutmayacaktır .Çocuk televizyonda çizgi film, tablette video izleyerek dikkati dağılmış gibi görünse de aslında kendi gelişimini olumsuz etkiler. Bir çizgi filmin süresinin 15 ile 20 dakika arasında olduğu düşünülürse, henüz ilkokul çağına gelmemiş (2-5 yaş) bir çocuğun günde 2 bölümden fazla izlemesine izin verilmemesi faydalı olacaktır. Yaş ilerledikçe çocuğun TV/tablet karşısında geçirmek isteyeceği süre artacaktır. Ebeveyn olarak bu süreyi sınırlamanız önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu