Ekonomi

Uygun Faizli Kredi

Uygun faizli kredi oranlarına bakarak karar verebilir, ev, taşıt ya da ihtiyaç kredilerinden dilediğinizi  bankadan çekebilirsiniz.

Hangi Bankalar En Uygun

Uygun faizli kredi  çekmek isteyen kişiler öncelikle devlet bankaları ve yarı devlet bankalarına bakabilir. Her zaman olmamakla beraber  Ziraat Bankası,  Halk Bankası, Vakıf Bank gibi seçeneklere öncelik verebilirsiniz. Ancak özel bankalarda kampanya açısından artılar  görülebilir. Bunu en net öğrenmenin yolu,  bankalara doğrudan ulaşarak bilgi almaktır. Yani hem faiz oranı hem de geri ödeme yapılırken ne gibi artılar olduğu konusunda karşılaştırma yapabilirsiniz.  ayrıca 3 farklı kredi türü olduğunu ve buna göre de değişik şartlar görülebildiğini belirtmek gerekiyor.  Oranları somutlaştırmak gerekirse:

  • İhtiyaç kredisinde en uygun faizli kredi Vakıf Bank- %1,66, QNB FinansBank-%1,79, HSBC-%1,79  oranlarıyla görülüyor.
  • Konut kredisinde en uygun banka faiz oranları için en düşük seçenekler; Ziraat Bankası %1,38, Halkbank %1,38, Yapı Kredi %1,45, ICBC Turkey  %1,45 şeklinde.
  • Taşıt kredisi için CBC Turkey  %1,70, İş Bankası- %1,73 ING Bank 2. El Taşıt Kredisi  %1,74 ile işlem yapıyor.

Vade Özellikleri Ve Kredi Miktarı

Bankaların faiz oranları değişken yapıda ve bu değişkenliği etkileyen birçok faktör bulmak mümkün. Bankaların kendi bünyesindeki faiz oranı politikası, genel ekonomik durum, alınan kararlar gibi birçok etken belirleyici olabilir. Örneğinn yıl sonlarına doğru banka kredi verme ihtimali daha fazladır.  Faiz oranları değişiminde ayrıca çekilmek istenen kredi miktarı da  etkilidir. Ev kredilerinde büyük miktarlar için diğer kredilere göre daha düşükten işlem eğilimi vardır.  Vade miktarı da faizi etkileyebilir. Faizler dışında kredi çekmeden önce masraflar,  sigortalar gibi deperlendirmelere bakmak gerekir. İlerleyen dönemlerde yeni borçlanmalara girmemek gerekir.   Aksi halde kredi notu düşmesi ile yeni krediler engellenebilir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu