Gebelik

Bebek İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Bebek isteyenlerin doğal yollar ile hamile kalmak için bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sayede hamilelik daha kolay bir hal almaktadır.

Bebek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler içerisinde ilk sırada anne adayının ideal kiloda olması yer almaktadır. Aşırı kilolu ya da zayıf olmayan anne adayları için hamilelik süreci daha rahat gerçekleşmektedir.

Sağlıklı ve sorunsuz şekilde hamile kalmak için hamile kalmadan önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşme yaparak muayene olunması önerilmektedir. Bu sayede meydana gelebilecek sıkıntılar varsa fark edilmekte ve bunlar tedavi edilmektedir. Muayenenin ardından anne adaylarına gebelik geçirmeleri halinde bebekte bazı anomalilere yol açacak enfeksiyona karşı testler yapılmaktadır.

Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ülke çapında pek çok insanda yanlış beslenmeden ötürü demir eksikliği görülmektedir. Özellikle hamilelik ile birlikte bu durum daha belirgin hale gelmektedir. Bundan dolayı gebelik öncesinde anne adaylarına kan sayımı, demir takviyesi yapılmaktadır.

Rahim ağzı kanseri olasılığına karşı gebelik öncesi anne adaylarından smear alınması gerekmektedir. Bu süreçte en önemli durumlardan biri anne adayının sigara ve alkol alımından uzak durmasıdır. Sigara bebeklerin doğum ağırlıklarını ve gelişimlerini etkilemektedir. Bunun yanı sıra eğer anne adaylarında herhangi bir hastalık varsa bu durum ile ilgili olarak doktora görünmeleri ve gebelik planladıklarını bildirmeleri önerilmektedir. Bu sayede bebek isteyenler için hamilelik süreci daha sorunsuz şekilde geçmektedir.

Anne olmak isteyen kadınlar işlenmiş yiyeceklerden ve trans yağlardan uzak durmalıdırlar. İşlenmiş yiyecekler yerine sebze ya da tam tahıllı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca protein ihtiyacı hayvansal ürünler yerine bitkisel besinlerden alınmalıdır. Bebek isteyenler için beslenme şekli oldukça önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu