Sağlık

Sokak Sütünden Yoğurt Yapanlar Dikkat!

Sokak sütü hakkında yapılan yorumlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre sokak sütünden yapılan yoğurtlarda zararlı mikroorganizmalar bulunmasından dolayı sağlıklı değil zarar verici bir yoğurt elde edilebiliyor. Sokak sütü alırken mutlaka güvenilir olan kişilerden alışveriş yapmaya ve hijyen koşullarına dikkat etmek gerekiyor.

Ev Yapımı Yoğurt İle Hazır Yoğurtlar Aynı

Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü olan Prof. Dr. Nevzat Artık tarafından yapılan açıklamaya göre yoğurdun içerisinde çok önemli besin değerleri bulunuyor. Ev yapımı ve sanayi yapımı denilen hazır yoğurtlar arasında artık bir besin değeri farkı bulunmadığı gibi hazır olarak alınan yoğurtların içerisinde kullanılan mayalarda ev yapımında kullanılan mayalarla eş değer özellikte oluyor.

Güvenilir Değil Temiz Süt

Halk arasında güvenilir ve güvenilmez yoğurt tartışmalarının başladığını ve ev tipi yoğurdun her zaman daha sağlıklı olduğunun düşünüldüğüne dikkat çeken Artık, ev tipi yoğurtlarda kullanılacak olan sütün temizliğinin ve kalitesinin daha önemli olduğunu açıkladı. Buna göre kirli ortamlarda elde edilen süt ile yapılan yoğurt ev yoğurdu bile olsa hijyenik değil.

Süt alınan hayvanların temizliği, sağlıklı olmaları, sütün toplanma koşulları gibi durumlarında oldukça önemli konulardan olduğunu dile getiren Artık, hijyenik bir şekilde elde edilmiş olan sütlerden yapılan yoğurtların daha sağlıklı olacağını da sözlerine ekledi.

Ev Tipi Her Zaman Sağlıklı Değildir

Ev tipi yoğurtların her zaman daha sağlıklı olduğu ile ilgili düşüncenin yanlış olduğu önemli olanın sütün temiz olup olmadığı konusunda hem fikir olan uzmanlar temiz süt olmadığı takdirde ev yoğurdunun sağlıklı olmayacağını söylediler. Aileleri ev tipi yoğurt yerine temiz süt arayışına başlamaları konusunda uyardılar. Sağlıklı süt için güvenilir kişiler bulmanın daha doğru olduğu da söylenenler arasında bulunuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu