Gebelik

Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin

Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin! Doğum, kadınların hayatlarında ki kırılma noktalarındandır. Normal doğum sağlıklıdır. Bu yüzden normal doğum korkusunu bilinçlenerek yenin denilmektedir.

Normal doğum korkusunu bilinçlenerek yenin önerisi uzmanlar tarafından sıklıkla yinelenmektedir. Hem anne hem de bebek sağlığı için normal doğum oldukça önemli doğum yöntemleri arasındadır. Normal doğum korkusu pek çok kadın tarafından yaşanmaktadır. Bu korkuyu yenip, olumlu düşünmek gerekmektedir.

Anne adayları çekilecek acıdan dolayı, kendisine veya bebeğe bir şey olacak korkusu, anlatılan kötü hikâyeler ve talihsiz tecrübelerin paylaşılması gibi nedenlerden dolayı normal doğuma karşı korku ve endişe duyabilmektedir.

Normal Doğum Korkusu Nasıl Ortadan Kalkar?

Normal doğum korkusu nasıl ortadan kalkar sorusunun öncelikli cevabı psikolojik olarak bu durumu aşmaktır. Daha pozitif normal doğum hikâyesi olan kişilerle paylaşımda bulunmak güzel ve doğru bir seçim olacaktır. Bunun dışında doktor seçimi oldukça önemlidir. Anne adayının doktoru ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Doktoru tarafından anne adayının doğru bir şekilde bilinçlendirilmesi ve anne adayının doktora güvenmesi normal doğum korkusunu yenmek için atılacak ciddi adımlardandır.

Doğum pozisyonu normalse, bebeğin kilosu normal doğum için uygunsa, çatı darlığı müsait ise ve normal doğumu engelleyecek farklı bir durum yoksa her anne adayı normal doğum gerçekleştirebilir. Doğum sırasında bebeğin kalp atışı sürekli takip altındadır. Bu gidişata göre de normal doğum olup olmayacağı belirlenmektedir.

Psikolojik olarak normal doğuma hazırlanmanın yanı sıra fiziksel olarak da normal doğuma hazırlanmak faydalı olacaktır. Bunun için öncelikle düzenli yürüyüşler, hamile yogası gibi egzersizler uygulanabilir. Doktorun aksi bir durum belirtmediği takdirde hamilelikte hareketsizlik hem normal doğumun daha zor olmasına hem de kilo alımının fazla olmasına neden olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, bol su içmek ise bir diğer avantaj sağlayacak şeylerdir.

Anne adayları öncelikle korku nedenlerini belirleyerek, o sebebi ortadan kaldırmalıdır. Eşlerinin de desteği ile korkuların paylaşıp rahatlanması sağlanabilir. Doğuma hazırlık eğitimleri ve bu konuda anne adaylarına fayda sağlayacak kitaplar da okunmalıdır. Böylece normal doğum korkusunu bilinçlenerek yenmek mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu