Eğitim & Kurs

Doğaçlama Oyunculukta Püf Noktaları Nelerdir?

Doğaçlama Oyunculukta Püf Noktaları Nelerdir? Doğaçlama oyunculukta püf noktalar özelliklede gençler için gerekli bir bilgidir. Oyunculuk sektöründe doğaçlama oyunculuk daha zorlu bir süreci kapsar.

Doğaçlama oyunculukta püf noktalar listesinde çeşitli öneriler yer alıyor. Çünkü doğaçlama oyunculukta belirli bir senaryo yoktur. Tüm kontrol oyuncuda oluyor. Doğaçlama sürecinde ise bu durumları gerçekleştirmek özelliklede oyuncu için oldukça zordur. Bu yüzden de doğaçlama oyunculuk sırasında kullanabileceği öneri çeşitlerine gereksinim duyulur.

Günümüz doğaçlama oyunculuk yöntemleri için sunulan öneriler; uzman kişilerin genel gözleri ile sağlanmıştır. Genel olarak konservatuar dönemlerinde öğrenciler için bu öneri çeşitleri kurtarıcı görevindedir. Genel olarak ise sıklıkla doğaçlama oyunculuk için püf noktası önerileri olarak şunlar sıralanabilir;

Her Durumu Profesyonel Olarak Oynayabilmek

Oyunculuk her durumu oynayabilmeyi gerektirir. Doğaçlama oyunculuk için oldukça geniş konular bulunur. Bu yüzden de özelliklede doğaçlama oyuncularının her durumu profesyonel olarak oynaması önerilir.

Fikir Üretme Konusunda Oldukça Etkili Olabilme

Doğaçla oyuncuların senaryoları bulunmaz. Sahneye çıkarken belirli konuları belirlerler. Sonraki süreç sahnede kendiliğinden gelişir. Sahnede konuların bitmeme için sürekli yeni fikirlerin üretilmesi gerekir. Doğaçla oyunculukta temel özellik sürekli olarak fikir üretebilmektir. Aksi durumda ise oyuncu sahnede uzun süreli kalamaz.

Hızlı Düşünebilme Yeteneğine Sahip Olma

Bazı kişiler hızlı düşündükleri için anında cevap verirler. Doğaçlama oyunculukta da hızlı düşünebilme yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Anında cevap vererek katılımcılar ile doğaçlama iletişimler kurulur. Böylece sahnede hiç konuşulacak konu bitmez. Genel olarak sürekli çevre ile iletişimler kurularak hızlı düşünebilme yeteneği geliştirilir.

Anlık Değişimlerden Etkilenmeme

Doğaçlama oyunlarda istenmeyen ani gelişmeler her zaman için yaşanabilir. Doğaçlama oyuncusunu yaşanan ani gelişmelerden olumsuz olarak etkilenmemesi gerekir. Çünkü ani yaşanan durumlar onlar için oldukça normal bir durum oluyor. Hemen değişen duruma kendilerini hazırlarlar

Her Zaman İçin Farklı Role Hazır Olma

Doğaçlama oyunlarının konusu; herhangi bir konu olabilir. Bu yüzden de doğaçlama oyuncu rolleri sürekli olarak değişmektedir. Genel olarak doğaçlama oyuncuların pek çok rolü hemen benimsemesi gerekir. Her zaman doğaçlama sahnesinde yer alabilmek için rollerde çeşitlilik şarttır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu