Yaşam

Elmanın Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Elmanın Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır? Dilimlediğiniz elmanın kararmasını önlemek için uygulayacağınız birkaç teknik vardır. Bu tekniklerde saatler sonra bile elmanızı taze bir şekilde yiyebilirsiniz.

Elmanın Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır? Kış aylarında en çok tüketilen meyveler arasında olan ve ülkemizde de hemen her bölgede yetişen bir meyve olan elma sağlığımız için oldukça faydalı olan aynı zamanda ekonomik değeri düşük olduğundan dolayı tercih edilen bir meyvedir. Her bütçeye hitap eden bir meyve olan elma, uzun süre belirli koşullar altında saklanabilmektedir. Fakat elma soyulduktan ya da bölündükten sonra kısa bir süre içerinde kararacaktır. Elma karardıktan sonra bu yerler kesinlikle yenilmemelidir.

Hava ile elmanın içindeki asitlerin teması sonrasında kısa bir süre içerisinde kararan elma, kapalı bir kaba ya da poşete dahi konulsa yine kararmaya devam edecektir. Bu yüzden elmayı kaba koyup buzdolabına koymak yeterli olmayacaktır. Elmanın kararmasını önlemek için gerekli tedbirleri almanız durumunda böyle bir şey yaşamayacaksınız.

Elmanın Kararmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Elmanın kararmasını önlemek için yapmanız gereken şunlardır; öncelikle elmayı dilimleyin ve bekletmeden kapaklı bir kaba yerleştirin. Daha sonra elmaların üzerini geçecek kadar soğuk su dökün. Suyun soğuk olması dikkat edilmesi gereken püf noktaların başında gelmektedir. Elmaları suyla birlikte kavanoza koyduktan sonra kavanozu birkaç sefer çalkalayın. Elmanın kararmasını önlemek için yapabileceğiniz bu teknik sayesinde elmanız kararmayacaktır. Soğuk su, oksijenin elmanın üzerine gelmesini önleyecektir.

Elmanın kararmasını önlemenin en basit yollarından biri de elmayı soymamak ve kesmemiştir. Yemeden hemen önce kesip soyarsanız, elmanın kararmasının önüne geçmiş olacaksınız. Fakat işyerine veya okula götüreceğiniz elmayı bu şekilde kullanamayabilirsiniz.

Elmanın Kararmasını Basitçe Önleyin

Elmanın kararmaması için yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri de dilimlediğiniz elmanın üzerine birkaç damla limon sıkmaktır. Dilimlediğiniz elmanın üzerine dökeceğiniz birkaç damla limon, elmanın kararmasını önleyecektir. Limonun asidik özelliği elmanın kararmasının önüne geçecektir. Aynı zamanda tuzlu suda bir müddet bekleyeceğiniz elma da kolay kolay kararmayacaktır. 10 dakika tuzlu suda bekletip hava geçirmeyen bir kaba koyarak elmanın kararmasını önlersiniz. Bu şekilde elma tazeliğini koruyacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu