Yaşam

KURBANLIK HAYVAN NASIL KESİLİR?

KURBANLIK HAYVAN NASIL KESİLİR?

 

Kurban ibadeti üzerine vacip olan bir Müslüman kurbanlık hayvanını hayvan kesme kabiliyetine sahipse kendisi kesmeye özen göstermelidir. Bu ibadet olduğu gibi kişinin bu konuda ehil olan başka bir Müslüman kardeşine vekalet vermesinden hem daha faziletli hem de daha sevaptır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) veda haccını gerçekleştirdiği zaman Allah (c.c) rızası için yüz deve kurban etmiş ve bu kurbanlık yüz devenin 63 tanesini kendisi kurban etmiştir. Geriye kalan 37 devenin kurbanlık edilmesi için ise Hz. Ali’ye vekalet vermiştir.

Kurban ibadeti üzerine vacip olan bir Müslüman kurbanlık hayvanını kesinlikle hayvan kesmede kabiliyeti olmayan bir Müslüman kardeşine vekalet vererek kestirmemelidir. Çünkü bu konuda kabiliyeti olmayan bir kimse hayvanı kurban ederken hayvana büyük eziyetler çektirebilir. Ayrıca kurbanlık hayvan kesileceği yere götürülürken ve kesmek için yatırılırken hayvana kesinlikle eziyet edilmemelidir. Günümüzde bu hususlara maalesef hiç dikkat edilmemekte ve hayvanlara sopalarla bile vurularak türlü eziyetler edilmektedir. Kurban Bayramı akşamlarında haberlerde bu konuda ortaya çıkan görüntüler her vicdan sahibinin vicdanını sızlatmaktadır. Kurban ibadetihususunda en önemli konulardan biride hayvana eziyet etmemektir. Kurban ibadeti yapılırken hayvana eziyet etmek dinimizce haram kılınmıştır. İnsanlar eğer kurbanlık hayvanına eziyet ediyorsa ibadet edeyim derken günah işliyordur.

Kurban ibadeti

Kurban ibadeti yapılırken deve hariç diğer kurbanlık hayvanlar sol taraflarının üstüne incitilmeden yatırılır. Hayvanın yatırılmasında kolaylık sağlaması için üç ayağı bağlanabilir. Daha sonra kurbanlık hayvanı kesecek olan kişi; “Allahü Ekber, Allahü Ekber, La İlahe İllallahü Vellahü Ekber, Allahü Ekber ve Lillahilhamd. Bismillahi Allahü Ekber” diyerek hiç beklemeden büyük ve keskin bir bıçakla hayvanın boğazına bıçağı çalar. Kurbanlık hayvanı kesen kişi sadece “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek hayvanı kesse de bir sakıncası olmaz. Hayvanı kesen kişi hayvanın nefes ve yemek boruları ve iki şah damarının kesilmesine özen gösterir. Kurbanlık hayvanın kesimi tamamlandıktan sonra Allah (c.c) rızası için kurban ibadeti yapmış olan Müslüman yine Allah (c.c) rızası için iki rekat namaz kılar ve Allah’a (c.c) dua ederek yakarır. Ayrıca yurtdışında yaşayan Müslüman kardeşlerimiz, vekaletlerini güvendikleri bir kişiye vererek kurban ibadetini memleketlerinde yapabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu