Gebelik

KISIRLIK BÖYLE  ANLAŞILIR

KISIRLIK

 

Kısırlık çiftlerin düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına ve korunmamalarına rağmen ortaya çıkan şikayetler ile belirir. Kadının hamile kalamaması toplumumuzda ön yargı olarak kadında sorun olacağı düşünülse de kadın ve erkeğin birlikte doktora geldiği bir ön görüşme gerekmektedir. Bu görüşmede kadının jinekolojik öyküsü ve erkeğin geçmişine dair  yaşadığı sağlık sorunları ela alınız. Bu aşamadan sonra çiftler üzerinde gerekli lan araştırmalar sırasıyla başlar.

KISIRLIK
KISIRLIK

 

 

 

 

 

 

 

DOKTOR GÖZÜYLE KISIRLIK TANISI

Kısırlık  şikayeti ile doktora başvuran çiftlere tüm tetkikler yapıldıktan sonra  jinekolojik muayenesi ve ultrasonografinin  doktor tarafından değerlendirilmesi yapılır.Sonuçlar üzerinde çiftler ile konuşulur.

KISIRLIK TANISI
KISIRLIK TANISI

 

 

 

 

 

ERKEĞE KISIRLIK TANISI KONULMASI

Kısırlık tanısı konulan erkeğe  en az 2 ay da bir  iki defa spermlerin sayımı yapılır sonuçlar normal ise  erkekte sorun olmadığı saptanır. Bu tanı konmasında önemli bir süreçtir, Kadının adet sürecinde  vajinal yolla bir ultrason yapılarak yumurtalıklar içinde oluşan ve  yumurta barındıran minik kistlerin sayımı yapılır.  İki yumurtalıkta toplam 6 taneden az folikül varsa bu yumurtalık kapasitesi azaldığına işaret eder.

ERKEĞE KISIRLIK TANISI
ERKEĞE KISIRLIK TANISI

 

 

 

 

 

SEBEBİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK

Kısaca özetlemek gerekirse kısırlık  çocuk sahibi olamamaktır. Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi her hangi bir korunma olmamasına rağmen doktora başvurmaktadır. Nedeni belli olmayan kısırlıklarda sorun çift taraflı olarak gelişmektedir. Bazı durumlarda ise. ise kadın ve erkekte kısırlığa yol açan hiçbir faktör saptanamamakta dır Bu durum ise nedeni açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır

SEBEBİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK

Sebebi belli olmayan kısırlıklarda eş zamanlı tahliller, uygulanmaktadır. Ayrıca ultrason ve diğer incelemeler sonunda bazı durumlarda kısırlık için hiçbir neden bulunamamaktadır.

Sebebi belli olmayan kısırlık durumlarında en önemli denenlerden biride yapısal bozukluklar olduğu yapılan araştırmalar sonrasında tespit edilmiştir. Eğer kadına tedavi uygulanacak ise; hastalık laporoskopi ile tedavi yöntemi tercih edilecektir. Tabi bazı durumlarda Yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemi de uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden sonra ise, kadının hamile kalabilmesi için doktorların çiftlere  düzenli cinsi ilişkide bulunmaları tavsiye edilmektedir.

SEBEBİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK
SEBEBİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu