Gebelik

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar

Hamilelik, bir kadın için en özel dönemlerden biri olup, ciddi hassasiyet gerektiren bir dönemdir. Bu yüzden yenilen gıdalara dikkat edilmeli ve hamile kadınların kaçınması gereken gıdalar konusunda dikkatli olması gerekir. Bazı gıdalar hiç tüketilmemeli, bazı gıdalar zorda kalındığı zaman nadiren ve az miktarda tüketilmelidir.

Civa Düzeyi Yüksek Balıklara Hamilelikte Dikkat Edilmelidir

Civa, zehirli bir elementtir ve kirli suda yaygın olarak bulunur. Yüksek miktarda civa tüketilmesi bağışıklık ve sinir sistemi ile böbrekler için toksik oluşturabilir. Bu yüzden bazı balıkların civa düzeyi yüksek olabileceği için özellikle hamilelik döneminde tüketilmemelidir.

İçeriğinde yüksek miktarda civa bulunan balıklar;

  • Köpek balığı
  • Kılıç balığı
  • Kral uskumru
  • Ton balığı olarak sayılabilir.

Yağlı balıklar ve düşük oranda civa içeren balıklar, bebekler için önemli olan omega-3 yağ asitleri içerdiğinde tüketilmesi gerekir.

Az Pişmiş veya Çiğ Balık Tüketimine Dikkat

Çiğ balık ve kabuklu deniz ürünleri, norovirüs, Vibrio, Salmonella, Listeria ve parazitler içerdiğinden enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonların bazıları anneyi etkileyip, zayıf düşmesine neden olurken; bazı enfeksiyonlar bebeğe ciddi zararlar verebilir hatta ölmesine bile etken olabilir.

Az Pişmiş, Çiğ ve İşlenmiş Etin Hamilelikte Tüketimi

Az pişmiş, çiğ ve işlenmiş et bakteri ve parazit içerdiği için enfeksiyon riskini artırır. Bu da bebeğin sağlığını riske atar. Ölü doğum, körlük, zeka geriliği ya da körlük gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Hamile kadınlar, özellikle işlenmiş et ürünlerini (salam, sosis, sucuk, …) tüketmemelidir.

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Kafein, kahve, çay, alkolsüz içecekler ve kakaoda bulunur. Hamile kadınların günlük 200mg’dan az kafein tüketmesi gerekir. Hamilelik sırasında yüksek kafein alımı, fetal büyümeyi sınırlar ve doğum sırasında düşük doğum ağırlığı riskini arttırabilir.

Bunların dışında hamilelik sırasında alkol, bitkisel destekler, hazır salatalar, yumuşak peynirler ve pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu