Eğitim & Kurs

Güzel Konuşmak İçin Uzman Tavsiyesi

Güzel konuşma için ihtiyacınız olan bir uzman tavsiyesi olabilir. Bu sebeple sizlere güzel konuşmak için uzman tavsiyesi adı altında bazı bilgiler sunuyor. İletişim becerilerini oluşturan tüm hususları içine alan, konuşma becerilerine geliştirerek istediğiniz diksiyona sahip olabilirsiniz. İşte, güzel konuşma için uzman tavsiyeleri…

Diksiyonunuzu Geliştirin

Konuşmada ilk olarak diksiyon önemli. Güzel konuşmak için ne yapmalıyım sorusuna cevap olarak, diksiyon ilk akla geliyor. Diksiyonunuzu düzeltmek için profesyonel bir yardım da alabilirsiniz. Ya da tamamen kendi çalışmalarınızla diksiyonunuzun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Diksiyonunuzu geliştirmek için yapabilecekleriniz;

  • Ses egzersizleri,
  • Nefes egzersizleri olabilir.

Bu iki seçenek için örnek verilmesi gerekişe, S – F sesleri üzerinden nefes egzersizleri yapılabileceğidir. Bunun için nefes alıp, sonrasında tüm nefesinizi S ve F sesi çıkararak vermenizdir. Egzersizi kesik kesik de yapabilirsiniz. Diyafram kullanmanız, egzersiz için önemli bir kuraldır. Ses egzersizleri için ise N ve M sesleri ile diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz.

Beden Dilini Kullanmayı Öğrenin

Güzel konuşmanızı destekleyen olan iletişim becerileri içinde beden dili de bulunuyor. Kişinin konuşmasının niteliğini en iyi şekilde yansıtan beden dili, mutlaka bilinçli hale getirilmeli. Ellerinizin kollarınızın çok hareket ettirilmesi ya da hiç hareket etmemesi beden dilinizin problemli olduğunu gösterir. Bunun için yapmanız gereken kontrol altına almak için bilinçli hareket etmeyi öğrenmektir.

Jest ve Mimiklerinizi Doğru Kullanın

Diksiyonun ve beden dilinin oluşturulmasının ardından diğer önemli husus mutlaka kişinin jest mimiklerini kontrol edebiliyor olmasıdır. Sizin bir konuşma yaparken, mümkün olduğunca jest ve mimiklerinizle gereken ilgiyi yaratmayı başarmalısınız. Ancak bu sayede güzel konuşmak için gerekenler adı altında verilenlerin tamamını kendinizde uygulamış olursunuz. Bu sayede etkileyici ve güzel konuşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu