Gebelik

Gebelikte Karın Büyümesi Evreleri

Anne adayları için gebelikte karın büyümesi son derece önemli bir konudur. Pek çok gebe, karın büyümesi ile bebeğin büyümesini eşdeğer tutar. Oysa bu şekildeki bir düşünme durumu söz konusu değildir. Bebeğin büyümesin rağmen karın büyümeyebilir. Ya da karın büyüdüğü halde bebeğin gelişimi istenilen düzeyde olmayabilir. Bu durumlar nedeni ile anne adayının doğru bilgilendirilmesi en önemli konudur.  Anne adayı da karın büyümesi ile bebeğin gelişimini bir değerlendirmeyerek sürecin daha rahat ilerlemesine katkı sağlar.

Gebeliğin İlk Üç Ayında Karın Büyümesi

Karın büyümesinin genel bir durumu söz konusu yoktur. Her gebedeki büyüme birbirinden farklı olur. Bu nedenle de gebelik dönemindeki anne adaylarının karnının büyümemesi nedeni ile stres olmaması önemlidir.

Karın büyümesi genel olarak ilk üç ayda yaşanmaz. Daha doğrusu bu dönemde karın henüz belirginleşmeye başlamamıştır. Bu nedenle de gebelikte karın ne zaman büyür gibi sorular bu aylardaki anne adayları tarafından daha sık dile getirilir.

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Gebelikte karın büyümesi yaklaşık olarak 20. haftadan sonra başlar. Yaklaşık 5 aydan sonra yavaş bir şekilde karın kendisini belli eder. Ancak anne adayının boyu ve kilosuna göre karındaki büyümede farklılık oluşabilir. Bu nedenle de anne adayının kendisini diğer gebeler ile kıyaslamaması gerekir. Özellikle de aynı haftadaki bir başka gebenin karnı size göre daha fazla ya da daha az olabilir. Bu durumu kafanıza takmayarak, doktor kontrolünde kendi gelişiminizi takip etmeniz daha önemlidir.

Bebeğin Cinsiyeti Karın Büyümesini Etkiler Mi?

Bebeğin kız ya da erkek olması karnın daha çabuk ya da daha geç büyümesine neden olduğu yönünde bir inanış vardır. Ancak bebeğin cinsiyeti ve karın büyümesi arasında herhangi bir bağın oluşması söz konusu değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu