Dekorasyon

Dar Mekânlar İçin Hayat Kurtaran Dekorasyon Önerileri

Dar mekânlar için dekorasyon büyük önem taşımaktadır. Çünkü yanlış dekorasyon ortamı daha küçük hale getirmekte ve kötü bir görünüme yol açabilmektedir. Bunun için bazı dekorasyon önerilerine kulak verilmeli ve küçük mekânlara uygulanmalıdır.

Küçük mekânlar için öncelikle aydınlık ve ferah bir ortam elde edilmesi amaçlanmalıdır. Bunun için öncelikle oda beyaz, bej gibi açık renklerde boyanmalıdır. Odaya derinlik kazandırmak adına duvarlardan biri duvar kâğıdı ile kaplanabilir.

Dar odalarda en önemli dezavantajların başında yetersiz depolama alanı gelmektedir. Bu nedenle odalardaki her boşluk bilinçli şekilde kullanılmalıdır. Örneğin ekstra bir oda varsa kıyafet dolabı o odaya koyularak yatak odası daha boş hale getirilebilir.

Dar Mekânlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Dar mekânları daha geniş göstermek için duvarlarda aksesuar olarak ayna kullanılabilir. Bu sayede ortam daha aydınlık ve geniş gösterilebilir. Özellikle stüdyo tipi dairelerde yaşayanlar için yatak konumu sorun olmaktadır. Bu amaçla katlanabilir yataklar tercih edilmelidir. Bu sayede yatak kaldırıldığında geriye kalan alan daha aktif şekilde değerlendirilmektedir.

Küçük odalar için özel tasarım mobilyalar yaptırılmalıdır. Bu sayede eşyalar gereksiz yer kaplamamakta ve daha estetik bir görüntü elde edilmektedir. Eğer aynı oda içerisinde birden fazla alan yaratılacaksa eşyalar doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Böylelikle başarılı bir dekorasyon elde edilmektedir.

Küçük mekânlarda genellikle televizyon koyulacak kısımlar tasarlanırken sıkıntı yaşanmaktadır. Bunun için televizyon ünitesi iki odayı birbirinden ayıracak şekilde yerleştirilebilir. Bunun yanı sıra iki alan birbirinden perde ya da paravanla da ayrılabilmektedir. Ayrıca evlerde kullanışlı ve estetik bir dekorasyon elde etmek için minimalist dekorasyon fikirleri uygulanabilir. Bu sayede dar alanlarda hem modern hem de kullanışlı mekânlar ortaya çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu