Sağlık

Regl Sancısını Sona Erdirin

Pek çok kadın regl döneminden şikayet etmektedir. Bu yazımızda sizlere regl sancısını sona erdirmek için birkaç ipucu vereceğiz. Regl döneminde sancı problemleri, hormon benzeri görev yapan prostaglandinin neden olacağı kısa süreli rahim kasılmalarıdır. Bu kasılma problemi, rahim duvarını regl dönemine hazırlama evresinde ortaya çıkmaktadır. Bu zamanda görülen sancı hafif şiddetli görülmektedir. Bununla beraber bazı zamanlarda ağrı daha şiddetli hale dönüşebilir. Hemen ağrı kesicileri kullanmak yerine, regl sancılarıyla başa çıkmanıza bazı kısa yollardan faydalanabilirsiniz.

Spor yapın

Spor yapmak regl döneminde ortaya çıkan ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve bu dönemi kolay atlatmanıza neden olacaktır. Yapılan araştırmalara göre regl döneminde yapılan spor aktiviteleri regl döneminde görülen ağrıları azalttığı anlaşılmaktadır. Bu dönem içerisinde spor yapmasanız bile hafif esneme ve germe hareketleriyle ortaya çıkan sancı problemlerini bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilerek sizde bu dönemi sporla kolayca atlatabilirsiniz.

Dinlenin ve rahatlayın

Regl ayında dinlenme ve rahatlama vücudunuz için oldukça önemlidir. Yoga ya da meditasyon yaparak regl dönemini dinlenerek geçirebilirsiniz. Regl döneminiz öncesinde ve ilerleme evresinde iyi uyumanız da huzursuzlukla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bazıları sıcak sever! Sıcak suyla doldurulmuş bir küvet sancılara çok iyi gelebilir. Ya da sıcak su torbası deneyin!

Doktorunuzla konuşun

Doktorunuza danışarak hangi takviyeleri alabileceğiniz konusunda konuşabilir ve uzman bir yardımda faydalanabilirsiniz. B1 vitamini ve magnezyumun alımı bu dönem içerisinde regl sancılarını hafifletebilir. Bu dönem içerisinde sancılarınız çok şiddetli geçiyorsa, sizin için doğru olan tıbbi yöntemleri doktorunuza başvurarak alabilirsiniz. Sizde burada yazan önerileri dikkate alarak regl döneminde ortaya çıkan sancıları en alt limite indirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu