Sağlık

Erkek Kısırlığında Tüp Bebek İle Başarı Elde Edilebilir Mi?

Erkek Kısırlığında Tüp Bebek İle Başarı Elde Edilebilir Mi? Kısırlık olarak tanımlanan durum, 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmamasıdır. Konuyla ilgili tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Erkek Kısırlığında Tüp Bebek İle Başarı Elde Edilebilir Mi? Erkek kısırlığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar: Varikosel, hormonal nedenler, genetik-ailesel nedenler, önceden geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve sperm kanallarında buna bağlı tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anomaliler, çevresel ve kimyasal faktörler olabilir.

Erkek Kısırlığının Tedavisi

Başlangıçta basit, nedene yönelik tedaviler tercih edilir. Sorun tespit edilebilirse ilaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklıklarının tedavisi gibi düzeltilebilir nedenler ortadan kaldırılır ve çiftin evde gebelik elde etmesi hedeflenir. Uygun partnerler, erkeğin sperminin jinekolog tarafından laboratuvarda hazırlanan kadının rahmine bırakılması yönteminden faydalanabilirken (aşılama = tohumlama), daha ağır koşullara sahip olanlar için son çare olarak mikroenjeksiyon = tüp bebek uygulaması gerekli olabilir. Aşılamada deneme başına %20-30, tüp bebekte ise %40-50 gebelik elde edilebilir. Ancak erkekteki sperm miktarı ve kalitesi kadar kadının yumurtalıklarındaki foliküllerin miktarı ve kalitesi, kadının rahminin iç yapısı, tedavide kullanılan ilaç miktarı kadının yaşıve tabii ki, doktorun tecrübesi tedavinin başarısını belirleyen temel faktörlerdir. Bu nedenle her çiftin tedavi başarı oranı ayrı ayrı hesaplanmalıdır. Geçmişte mikrocerrahi, endoskopik tedaviler ve yardımcı üreme tekniklerinin sonuç vermediği durumlarda bile günümüzde çiftler çocuk sahibi olabiliyor.

Sperm Testinde Spermi Olmayan Veya Çok Az Olan Erkeklerin Çocuğu Olabilir Mi?

Evet, bu duruma bazen hormonal bozukluklar, bazen kanalların tıkanması, bazen de testislerde sperm üretiminin çok az olması neden olabilir. İlaçlar veya çeşitli tedaviler ile sperm üretimi sağlanamıyorsa testisten mikrocerrahi biyopsi ile sperm bulma ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılığı vardır.

Varikosel Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek kısırlığının en yaygın ve hassas nedenlerinden biri varis yani varikosel hastalığıdır. Varisli damarlar ile testislere geri dönen kandaki zehirli maddeler ve yüksek sıcaklık ve hasarlı kapak yapısı testislere ve dolayısıyla spermlere zarar verir. Mikrocerrahi yöntemi ile yapılacak operasyon ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu