Gebelik

Menopozda Hormon Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Menopozda Hormon Tedavisi Ne Zaman Yapılır? Menopozda hormon tedavisi menopoz, kadınlarda regl döneminin tamamen ortadan kalkmasıyla başlayan doğal bir süreçtir.

Menopozda Hormon Tedavisi Ne Zaman Yapılır? Menopoz, bir kadının yaşamındaki doğal süreçlerden olup menopozda girmiş bütün kadınların tedaviye ihtiyaçları olmamaktadır. Hafif şikayetler genellikle tedavi gerektirmez ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir. Ancak yoğun ve rahatsız edici şikayetlerin varlığında çeşitli menopozal tedavi seçenekleri kullanılabilir.

Hormon Tedavisi Nedir?

Menopozun başlamasıyla birlikte ortaya çıkan bu sorunlar bazı kadınlarda çok hafif seyredebilir; Bazı kadınlarda yaşam kalitesini etkileyecek kadar ciddi olabilir.

Günümüzde en yaygın tartışmalardan biri menopozun getirdiği sorunları hafifletmek için östrojen hormonu tedavisinin uygulanmasıdır.

Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

Menopoz sırasında yumurtalıklarınız çok az östrojen ve progesteron hormonu üretir. Hormon replasman tedavisi, yumurtalıkların daha az yapmaya başladığı hormon eksikliğini yapay östrojen ve progesteron ile tamamlamayı amaçlar.

Bu tedaviler genellikle her gün hap olarak alınır. Deri yamaları olarak östrojen veya östrojen artı progesteron hormon tedavisini de kullanabilirsiniz. Tüm ilaçlar gibi hormon replasman tedavisinin de riskleri vardır.

Topikal Hormon Tedavisi Nedir?

Topikal hormon tedavisi, düşük doz östrojen içeren kremlerden oluşur ve doğrudan vajinaya uygulanır.

Menopozda Hormon Tedavisi Güvenli Mi?

Menopoz için hormon tedavisi (bazen hormon replasman tedavisi olarak adlandırılır) bazı kadınlar için güvenlidir, ancak aynı zamanda bazı riskler de taşır.

Araştırma gösteriyor ki:

Menopoz için hormon tedavisi 59 yaşına kadar olan kadınlar için bir seçenek olabilir, ancak genellikle menopozun ilk 10 yılı içinde yapılmalıdır. Daha genç kadınların ve son adet dönemine yaklaşanların, menopozal hormon tedavisinin zararlı yan etkilerini yaşama olasılığı daha düşüktür.

Menopoz için hormon tedavisi, uyku sorunları, ruh hali değişimleri, vajinal kuruluk ve sıcak basması gibi menopoz semptomlarını azaltır.

Sıcak basmaları genellikle tüm vücudu etkileyen daha yüksek dozlarda östrojen tedavisi gerektirir.

Vajinal kuruluk veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşayan kadınlar, düşük dozda vajinal östrojen kremleri ile rahatlama bulabilirler. Menopoz için hormon tedavisi 59 yaşına kadar olan kadınlar için bir seçenek olabilir, ancak genellikle menopozun ilk 10 yılı içinde yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu