Yaşam

Duvardaki Küf Lekelerini Çıkarma Yolları

Duvarda oluşan küf lekeleri çıkarılması zor lekelerden biridir ve nemli bölgelerde, çatı katları ile su akıtan evlerin alt katlarında olan duvarlarda sık görülebilir. Küflü görüntü, genel olarak kokusuyla ve rengiyle rahatsız edicidir. Lekeli bir his verir ve birçok hastalığı da tetikleyebilmesi nedeniyle çözülmesi gereken bir sorundur.

Duvardaki Küfü Temizleme Yolları

 Duvardaki küfü temizleme yolları öncesinde zarar görülebilecek alanları bulmak gerekir. Bunun nedeni küfün duvar boyası ya da kâğıdın yüzünü değiştirebilmesidir. Bu nedenle ilk küflenme belirtileri olduğu zaman hemen müdahale edilmesi de önemlidir.  Küflerin yoğunlaşmadığı ve hafif başladığı dönemde müdahale ederseniz kuru bezle işlem yapılabilir. Yani kuru bezle üzerini silmek hemen temizlenmesini sağlar. Eğer biraz ilerlemiş bir küflenme durumu varsa da bu durumda temiz bezle sildikten sonra çamaşır suyu ile ıslatılan bir bezi elinize alarak lekeli yeri temizlemek gerekir. Yeniden küf oluşmasını engellemek için çamaşır suyu kullanılır. Bu noktada diğer eşyalarınızın etkilenmemesi için duvar kâğıdı silerken üzerlerini örtmeniz avantaj sağlar. Çamaşır suyu koltuk veya diğer bölümlere zarar verebilir. Kıyafetlerinize de dikkat etmelisiniz. İşlemler bitince de havalandırma yapmayı unutmayınız.

Cam Sil İle Küflü Bölge Temizliği

Cam sille küflü duvar temizliği bir diğer yöntemdir ve oldukça etkilidir. Cam silin bir bölümünü boşalttıktan sonra içine çamaşır suyu ekleyerek, önceden pürüzleri alınmış küflü yüzeyi temizleyebilirsiniz.

 Sirke İle Temizlik

Duvar kâğıdı temizleme işlemlerinde diğer bir yöntem de sirke kullanımıdır. Sirke bilindiği gibi birçok temizlik işleminde kullanılıyor ve küfü gidermek için de son derece etkili olduğu söylenebilir. Öncesinde kuru bir fırça ile küflü bölgenin yüzeyinde genel temizlik ve sonra sirkeli suya batırılan temiz bezi iyice sıktıktan sonra duvara sürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu