Yaşam

Çay Tüketimi Genetik Değişikliğe Neden Oluyor

 

Yapılan yeni bir araştırmaya göre çay tüketimi birtakım etkilere sahip ve genetik değişikliklere neden olabiliyor. Buna göre kadınlardaki östrojen metabolizması ve çay etkileşime girdiği zaman genlerde epigenetik bir neden görülebiliyor. Ancak bu değişiklik sadece çay tüketmekten de kaynaklanmıyor. Buna göre yiyecek seçimi, sigara alkol ya da uyuşturucu kullanımı ile birtakım kimyasallara maruz kalma gibi durumlar olabiliyor.

Kahvede Araştırıldı

Çay ve kahvenin genetiği etkileyip etkilemediği yönündeki araştırmalar Uppsala Üniversitesi’nde gerçekleşti ve buna göre östrojen metabolizması ile bir ilişkisinin olduğu kanıtlandı. Hem kahve hem çay içen kişilerin hastalık riski, tümör baskılama durumu, inflamasyonu azaltması gibi etkileri olduğu görüşmüştü. Ayrıca araştırma kapsamında genlerde de epigenetik yönden değişiklikler olduğu görüldü.

Erkeklerde Etkili Değil

Yapılan araştırma sonucu çayın epigenetik etkilerinin sadece kadınlarda görüldüğü ve erkekleri etkilemediği görüldü.  Ayrıca ilginç bir diğer bilgi de epigenetik değişikliklerin birçoğunun kanser ve östrojen genlerinde olduğu görüldü.  Özellikle kadınlarda neden bunun görüldüğü konusunda da kadınların erkeklere göre daha fazla çay içmesinin ve hormonlarla ilgili de bazı durumların etkili olduğu düşünülüyor.

Kahve İçenlerde Epigenetik Değişiklik Yok

Epigenetik değişiklikler kahve içen kişilerde görülmüyor.  Çalışmadan alınan sonuçlarda çay nedeniyle epigenetik değişiklikler çok daha belirgin… Çayda yer alan farmakolojik aktif bileşenler kanser ve östrojen metabolizmasına karışıyor ve bu açıdan farklı bir role sahip. Ayrıca ek olarak çalışmanın sağlıklı sonuç vermesi araştırmanın ne kadar sağlıklı devam ettiği ile de ilgili bir durumdur ve bu yapılan çalışmadan elde edilen sonuçların geliştirilmeye ihtiyacı olduğu da aşikar. Bu konuya yakın benzer diğer araştırmalarda çaydaki “catechins” maddesinin kültürlü kanser hücrelerinde epigenetik değişiklik yaptığı iddia edilmişti.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu