Diyet

Diyet Yaparken Sağlıklı Ara Öğünler Nelerdir?

Diyet Yaparken Sağlıklı Ara Öğünler Nelerdir? Diyet yaparken göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktalardan birisi ara öğünlerdir. Ana öğünleri desteklemek için günde 2 ya da 3 kere uygulanan bu öğünlerde sağlıklı besinler tüketmek önemlidir.

Diyet Yaparken Sağlıklı Ara Öğünler Nelerdir? Hem kilo vermek hem de kilo kontrolü sağlamak için bazı sağlıklı ara öğünler bulunmaktadır. Bu ara öğünlerin, sabah-öğle-akşam ana öğünleri ile belirli saat aralarında tüketilmesi gerekir.

Sağlıklı Ara Atıştırmalıklar

Günlük beslenme düzeninde 3 ana öğüne ek olarak ara öğünlere de yer vermek gerekir. Vücudun ihtiyacına göre sayısı değişen bu ara öğünlerin en fazla 3 olması gerekmektedir. Ara öğünlerin sayısı kadar içeriği de önemlidir. Özellikle kilo vermek için diyet uygularken tüketilen ara öğünlerin mutlaka sağlıklı ve kilo vermeye elverişli besinler olması gerekir. Hem sağlıklı hem de kilo vermeyi kolaylaştıran atıştırmalıkların bazıları şunlardır…

  • Hurma: Diyet sırasında en çok tatlıya ihtiyaç duyulur. Yerli yersiz tutan tatlı krizlerinin önüne geçmek için atıştırmalık olarak hurma tüketilebilir. Hurmanın içeriğindeki vitamin ve mineraller son derece besleyicidir. Günde 2 adet medine hurması tüketerek diyet sırasında hem tatlı krizini önleyebilirsiniz. Ancak 2 adedin üzerine çıkmamanız gerekir.
  • Türk kahvesi: Sevilen sıcak içeceklerden birisi olan Türk kahvesi aynı zamanda yağ yakımına da yardımcı olmaktadır. Ara öğün olarak günde bir fincan Türk kahvesi içerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Diyette tüketeceğiniz kahvenin mutlaka şekersiz olması gerekir. Kahve ile birlikte bir bardak da soğuk su tüketmeniz daha uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Kabak çekirdeği: Besleyiciliği yüksek ara öğünlerden biri de kabak çekirdeğidir. Ana öğüne ek olarak bir avuç tüketilen kabak çekirdeği tokluk hissi yaratıp daha kolay kilo vermeyi sağlayacaktır. Omega-3 zengini olan bu besinin mutlaka tuzsuz olarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Yulaf ezmesi: Pek çok diyet listesinde ara öğün olarak yulaf ezmesi önerilmektedir. Bu besin karbonhidrat açısından oldukça zengindir ve kan şekeri dengesini koruma özelliği vardır. Yulaf ezmesini ara öğünlerde çilek, ahududu gibi şeker oranı düşük meyveler ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.
  • Çiğ badem: Diyetlerde en önemli ara öğünlerden birisi de çiğ bademdir. Tuzsuz olması şartı ile her gün bir avuç badem tüketimi serbesttir.

Yukarıdaki sağlıklı atıştırmalıklar hem diyette hem de diyet sonrasında kilo kontrolü tüketilebilir. Aynı zamanda sağlıklı besinler olduklarından çocuklar için de uygun atıştırmalıklardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu