Anne-bebek

Bebekler Kaçıncı Aydan İtibaren Konuşmaya Başlar?

Bebekler Kaçıncı Aydan İtibaren Konuşmaya Başlar? Doğumdan sonraki 12 aylık süreçte bebeklerin bazı basit kelimeleri ve heceleri kullandıkları görülmektedir. Ancak tam anlamıyla ne zaman doğru telaffuz edecekleri merak konusudur.

Bebekler Kaçıncı Aydan İtibaren Konuşmaya Başlar? Ailelerin kimi zaman endişelenmesine yol açan konuşma ve dil gelişimleri hakkında merak ettiğiniz detaylar olabilir. 12 ay ile 18 ay arasında telaffuzların doğru hale geldiği görülmektedir. Bu sürecin her bebek için aynı olmadığını belirtebiliriz. Bebeğinizin konuşmasının gecikmesi halinde ise uzman bir doktor görüşünü almanız önerilmektedir. Bu süreçte endişeye kapılmanızın bebeğinizi ve ailenizi olumsuz etkileyebileceğini vurgulayabiliriz.

Bebeklerde Aylara Göre Dil ve Konuşma Gelişimi Nedir?

İlk 6 aylık süreçte bebeklerin yalnızca ağladıkları ve bazı sesleri çıkardıkları görülmektedir. Etrafına karşı duyarlı olacakları bu süreçte sesleri taklit etmeleri de mümkün olacaktır. Cıvıldama dönemi olarak bilinen bu süreçte ses çıkarmaması halinde ise doktor görüşünün alınması gerekmektedir. Bu dönemden sonra ise basit geceleri 12 aya kadar çıkarabilirler. Mama, dede, anne, baba gibi kelimelerin ve anlamsız bazı seslerin meydana geldiği bilinmektedir. Ayrıca talimatlarınıza karşı yanıt verebilir ve evet, hayır gibi olumlu-olumsuz kelimelere karşı duyarlı hale gelebilirler. Her ne kadar sesli olarak ifade etmeleri tam anlamıyla mümkün olmasa da, fiziki şekilde algılamaları daha yüksek olacaktır. 12 aydan itibaren 24 aya kadar olan süreçte ise dil gelişiminde bariz bir gelişme ve hızlanma görülecektir. Anlama yeteneği daha hızlı gelişecektir. Diğer yandan ise nesneleri ayırt etmesi de bu süreçte gerçekleşecektir. Hayvan seslerini ayırt etmesi ve taklit yeteneğinin gelişmesi, hafızalarını kullanarak eşyaların yerlerini söylemeleri ve göstermeleri de sizleri şaşırtabilir.

Bebeklerin Kolay Konuşması Sağlanabilir Mi?

Kelime haznelerinin gelişeceği süreç ise 2-3 yaş aralığı olarak bilinmektedir. Birkaç cümleyi ardı ardına telaffuz edebilmeleri için 4 yaşının dolmasını beklemeniz önerilecektir. Tekrarlanan sesleri çıkarmaya eğilimli olacaklarından dede veya baba gibi kolay telaffuz edecekleri kelimeleri konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte kendiniz ive bebeğinizi strese sokabilecek durumlardan ve ısrarcı davranmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Anne ve babaların, bebekleri gibi konuşmaya çalışmaları ise yaptıkları hatalardan birisidir. Her ne kadar güçlü bir iletişim için anlaşılır olsa da, dil ve konuşma gelişiminin olumsuz şekilde sürdürülmesine neden olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu