Dekorasyon

Ev Dekorasyon Tarzları Nelerdir, Nasıl Belirlenir?

Ev Dekorasyon Tarzları Nelerdir, Nasıl Belirlenir? Dekorasyon için hangi tarzın kişisel zevkine uygun olup olmadığını bilmemek, işe nereden başlayacağını da bilmemek anlamı taşımaktadır. Modern bir görüntü mü oksa rüstik bir yaklaşım mı tercih edilmek istenmektedir. Klasik tarzdan vaz geçmeyenlerin endüstriyel stile yönelmeleri gibi seçenekler arasında kararsız kalmak, tarzını keşfetmekle çözüme kavuşacaktır. Yapılacak ilk şey, zevke göre istekleri oluşturan tarzı oluşturmaktır.

Ev Dekorasyon Tarzları Nelerdir, Nasıl Belirlenir? Gelişi güzel tasarıma alışan insanlar, keyif alacakları ve huzur bulacakları ortam oluşturma çabası göstermemektedir. Tasarıma dair stillerin gözden geçirilmesi ve en hoşa gidenin seçilmesi, dekorasyon için en önemli adım olacaktır. Burada şu belirlenmelidir. Geçmişe karşı özel bir ilgisi olanlar, buna dönük bir tarz belirleme cihetine gitmelidir.

Klasik Tarzın Dekorasyon Dokusu

Geçmişin ihtişam yapılı havası çok hoşuna giden biri, şık ve görsel temel tabanlı çizgiler ile geleneksel yapılı detayları evinde görmek istiyordur. Klasik tarzı yansıtan kornişler ile hem yaldızlı hem de desenli kumaş dokulu eşyalar, bu tarzın belirgin unsurlarıdır. Oyma özellikli mobilya çeşitleri ile sütunlar ve kemerler, dekorasyon tarzının göstergelerindendir. Süslemeli tavanlar ile mermerden şömine, bu tarzın odak noktası niteliğindedir.

Klasik tarzın önemli detaylarına bakan biri, bu detaylarda kendini görebiliyorsa, aradığı tarz kesinlikle budur. Düğmeli ve parlak döşemeler ile hem saten hem de ipek yapılı kumaşlar, altın işleme aksesuarları ile birlikte bu tarzın bütünleyici ögeleridir. Klasik tarzın belirgin özelliği, malzemelerin kaliteli olmasıdır. Bu da maliyet anlamında pahalı bir sonuç demektir.

Geleneksel Tarzın Dekorasyon Dokusu

Geleneksel tarz, zamanda yolculuk için tercih edilebilecek bir dekorasyon tarzıdır. Geleneksel dekorasyon, antika ve klasik sanat eserleri gibi tasarımları sevmektedir. Tarihi değere sahip tasarım ögelerini tercih eder. Tarz olarak bu ögelerin içini kıpır kıpır yaptığı kişilerin benimsemesi gereken bir stildir. Evlerde hem ağır hem de görkemli mobilya tercihi, bu tarzın en temel unsurlarındandır.

Koltuk döşemesi tercihi ile ev tekstili kullanımı için ekseriyetle deri temel tabanlı kumaşlar tercih edilmektedir. Kadife ile ipek kumaşların tercihi de geleneksel yapının olmazsa olmazları arasındadır. Tavandan sarkan avizelerle onlara doğru uzanan şamdanlar ve vazolar, tarzın ana unsurlarındandır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu