Sağlık

Ayak Tabanı Kaşıntısı

Ayaklarımız vücudumuzu denge mekanizmasıdır. Ayaklarımızda yer alan en ufak bir rahatsızlık bile bizleri zor duruma sokabilmektedir. Bu tür problemlerin en kolay görülen çeşitleri arasında ayak tabanı kaşıntısı gelmektedir. Ayaklarımızın taban kısmında yer alan tırnaklarımız ile kazıma isteklerine ise kaşıntı adı verilmektedir. Ayak tabanı kaşıntısı oldukça sık görülmektedir.

Ayak tabanı kaşıntısı insanları aşırı derecede rahatsız etmektedir. Ayaklarımız devamlı olarak ayakkabı içerisinde bulunması sorunu kaçınılmaz kılmaktadır. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının farklı sebepleri de olabilmektedir. Bu problemin asıl nedenini öğrenmek için doktora gitmeniz gerekir. Rahatsızlık durumunun asıl nedeni öğrenilince uygun tedavi yapılmaktadır.

Neden Ayak Kaşınır?

Ayak tabanı kaşıntısı nedenleri içerisinde cilt üzerinde mantar oluşumu veya egzama problemi kendini gösterebilmektedir. Taban kaşıntısı besinlere karşı alerjiden de kaynaklanabilmektedir. Ayakkabılarda yer alan kimyasal ve sentetik ürünlerden yapılması ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığı sebepleri arasında olmaktadır. Çorapların yünlü bulunması da hassas kişilerde ayak tabanı kaşıntısına sebep olabilir. Terlemeye bağlı olarak ayak tabanı kaşıntısı ortaya çıkmaktadır.

Ayaklarınızın kuru bir cilde sahip olması kaşıntıya neden olabilmektedir.  İshal ve kabız problemleri de ayak tabanında kaşıntıya neden olur. Sinirsel ya da psikolojik sorunlarda tetikleyebilmektedir. Pek çok nedenden dolayı kişi ayak tabanı kaşıntısı problemi ile karşılaşabilmektedir.

Kaşıntıyı Önleme

Bütün gün boyunca kapalı durumda bulunan ayaklar yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Ayaklarımızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmadan ayak tabanı kaşıntısını tamamen önleyebilirsiniz. Ayaklarınıza nemlendirici ürünleri kullanarak ayakların tabanın kurumasını tamamen önleyebilirsiniz. Çorap satın alırken sentetik değil pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz. Ayakkabı alırken ayaklarınızın hava almasını sağlayacak açık modelleri tercih edebilir böylece ayak kaşıntısını önleyebilirsiniz. Ayaklarınıza doğru şekilde bakarak dert yandığınız ayak kaşıntısını tamamen önleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu