Diyet

Aralıklı Oruç Nedir, Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Aralıklı Oruç Nedir, Türleri ve Faydaları Nelerdir? Sizler için araştırmış olduğumuz Aralıklı oruç nedir? Aralıklı orucun faydaları nelerdir? Aralıklı orucun türleri nelerdir? Aralıklı oruç diyetini uygularken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Aralıklı oruç nedir? Adlı çalışmamızda araklı oruç diyeti hakkında detaylı bilgilere ulaşacak ve diyetin uygulanış şeklini öğrenmiş olacaksınız. Aralıklı oruç diyeti hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Nedir, Türleri ve Faydaları Nelerdir? Aralıklı oruç yiyeceklerin tüketildiği zaman dilimini ifade eder. Aslında burada ki en önemli husus ne yediğiniz değil hangi zaman diliminde yemek yediğinizdir. Bu plan hazırlanırken sağlıklı tercihler yapmaya özen gösterilmelidir. Asıl amaç 8 saat aç kalmaktır ancak uzun süre aç kalmak çoğu insanın bünyesine iyi gelmeyebilir sağlık sorunlarına yol açabilir bu noktada dikkat edilmeli ve ihtiyaç duyulursa uzman diyetisyen tarafından yardım alınmalıdır.

Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

1-Kan şekerini düzenler

2-Kalp sağlığı için faydalıdır

3-Beyin sağlığını korur ve geliştirir

4-Ağırlık yönetimi konusunda yardımcıdır

Aralıklı Orucun Türleri Nelerdir?

Aralıklı orucun saatlerine ve türlerine göre eşitli sayıda oruç türleri vardır.

1-8 diyeti: bu yöntemde günün 8 saati yemek yiyorsunuz ve kalan 16 saatte kalori içeren herhangi bir yiyecek ve içecek tüketmiyorsunuz. Bu kalan 16 saat ise vücudunuzun kalorileri yakmasını dinlenmesini ve kendini onarmayı amaçlar

2-2 diyeti: bu yöntemde haftanın beş günü normal ve sağlıklı bir diyet programı uyguluyorsunuz. Kalan iki gününde ise kalori alımınızı 500-600 ile sınırlandırmalı ve 16 saat aç kalacak şekilde bu kaloriyi almalısınız. Ancak sağlık sorunu yaşamamanız için bu iki günün arka arkaya gelmemesine dikkat etmelisiniz.

3-Eat-stop-eat (ye-dur-ye: Bu yöntemde ise hafta da iki gün seçiyorsunuz ancak arka arkaya gelmemesine dikkat edelim ve 24 saat boyunca yemek yemekten kaçınıyoruz. Diğer günlerde normal beslenebilirsiniz ancak beslenmemiz ne kadar düzgün ve sağlıklı olursa diyetimiz o kadar işe yarar.

Aralıklı Oruç Diyetini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu diyet türlerinden herhangi birini uygulayacaksanız 16 saatle sınırlandırmayın vücudunuza fazla gelebilir saat aralığını kademeli olarak artırabilirsiniz.
  • Unutmayın ne kadar disiplinli olursanız diyetiniz o kadar işe yarar.
  • Kadınların menstürasyon dönemlerinde bu tür diyetleri uygulamaları önerilmiyor.
  • Aralıklı oruç diyetini uygulayacağınız günleri art arda getirmemeye özen gösterin.
  • Spor yapanlar için aralıklı oruç biraz zorlayabilir bu yüzden egzersizleri hafif tutup yeme-içme durumunu spor sonrasına denk getirebilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu