Yaşam

Alışveriş Yapmanızı Sağlayan 5 Yöntem

Modern hayat onca fiziki ve psikolojik hastalığa ek olarak hayatımıza “oniomani” diye yeni bir kavram ve hastalık daha kattı. Bu adı daha önce duymamış olabilirsiniz ama bu hastalığa yakalanmış çevrenizde çok sayıda insanı görebilirsiniz. Alışveriş merkezi, çarşıya, pazara, gittiğinde her şeyi almak isteyen ve ihtiyacı olmadığı halde ürünler satın almanın adıdır oniomani. Yani alış veriş hastalığı.

Alışveriş Yapmanızı Sağlayan 5 Yöntem
Alışveriş Yapmanızı Sağlayan 5 Yöntem

Alış veriş hastalığı ya psikolojik nedenlerle ya da pazarlama unsurlarına olan zaaflıktan dolayı kaynaklanır. Modern çağın insanı tüketim aracı olarak görmesiyle oluşan bu hastalıktan korunmak ve kurtulmak için bilinçli olmak ve farkındalık oluşturmak gerekir. Böylece kendinizi alış veriş hastalığından kurtarabilirsiniz.

Alışveriş listesi
Alışveriş listesi

Alışveriş Hileleri

  1. Alışveriş merkezi inşa edilirken taban kısımlarında ideal olan fayanslar kullanılır. Parkeden, ahşaptan ve mermerden pürüzsüz bir yer yapmak yerine fayansı tercih etmek alış veriş arabanızla giderken size hızlı gittiğiniz algısını oluşturur ve yavaşlarsınız. Böylece reyonları daha dikkatli gezersiniz.
  2. Koku pazarlaması ile hafif doğal kokuları ortama yayarak sizde açlık hissi oluşturulur ve böylece gıda alışverişi yaparsınız.
  3. Sakin ve tempolu müzikler sizi yavaşlatırken mağazada daha fazla gezmenizi sağlar.
  4. Teşhir ürünlerine dokunarak onları kullanarak aklınızda hiç yokken o anın etkisiyle yeni ürünler alırsınız.
  5. Satıcılar size almak zorunda olmadığınızı söyler ancak ürünü denemenizi ister. Ardından süslü sözler ve yoğun ilgi ile denediğiniz ürünü almak zorunda hissedersiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu