Yaşam

ADLİ TIP VE SUÇ

Adli tıp; adli soruşturmalarda ortaya çıkan tıbbi sorulara çözüm arayan bilim dalıdır. Jul Sezar’ın öldürülmesi olayında vücudundaki yaraların yerlerine ilişkin yazılan yazı ilk adli tıp raporu sayılmıştır. Şüpheli olan ölümlerin araştırılması, otopsi yani vücudun açılarak ölüm nedeninin belirlenmesi adli tıbbın görevleridir. Ülkemizde 1840 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren ceza kanunu ile adli olaylarda bilirkişi olarak doktorlardan yararlanılmasına ilişkin kurallar belirlenmiştir.

Suç işlendiğinde olay yeri incelemesi, çevredeki verilerin toplanıp kanıt poşetlerine konması, toplanan verilerin analiz edilip mahkemeye sunulması gibi olaylar dizilerden aşina olduğumuz konular. Kanıtlar dikkatli toplanıp incelemeye alınırsa çözülemeyecek cinayet yok gibi. Uzmanlar kusursuz cinayet işlenemeyeceği görüşünde birleşiyor. Çünkü suçun kusursuz olması için kıskançlık, husumet, öç alma gibi duygulardan bağımsız olması, kurbanla hiçbir bağının olmaması, rastgele kurban seçimi yapılsa bile olay yerinde hiçbir ipucu bırakılmaması, saç, kıl ve DNA örneğinin bulunamaması gerekir. Diyelim ki katil bu risklerin hepsini ustaca planladı, uygulamada bu denli dikkatli birinin tek bir cinayet ile durmayacağı bellidir. Ard arda işlenen cinayetlerde stil birbirine benzer, mutlaka kendini ele verir.

ADLİ TIPBIN GÖREVLERİ

Ölüm halinin belirlenmesi ve ölüm zamanının tayini, kişinin suç işleme profilini belirleme, akli dengenin yerinde olup olmamasını belirleme, babalık testi, yaralama, tecavüz vakaları, suç mahallinde bulunan verileri inceleyip DNA, kan ve diğer doku örneklerinden kimliklendirme yapar. Suçlu ya da suçluların profili çıkarıp sisteme girilmesine çalışır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu